„Na přípravu borůvkových dobrot jsme již použili přes 150 kilogramů borůvek od místních sběračů,“ informovala včera Alena Seberová z kulturního oddělení města Borovany.

Na celý víkend je připraven skutečně bohatý kulturní a společenský program. Slavnosti zahájí v pátek v 19 hodin koncert cimbálové muziky Hradišťanu v kostele Navštívení Panny Marie.

V sobotu mohou návštěvníci zavítat od 13 hodin na den otevřených dveří v klášterním muzeu a večer dojde i na sport. Kolaři se mohou zapojit do Borovanské čtyřiadvacítky – cyklistické časovky jednotlivců na 24 kilometrů. Start je v 18 hodin u vlakového nádraží.

Největší a nejpestřejší borůvkové dění se uskuteční v neděli. Jedlíci se už určitě pilně připravují na soutěž v pojídání kynutých borůvkových knedlíků. Ta odstartuje v pravé poledne v areálu základní školy u jídelny.

„Do soutěže jedlíků je již přihlášeno na 40 osob včetně favoritů z minulých ročníků,“ hlásí Seberová.

Dětské dvojice se mohou zapojit do soutěže jedlíků O poklad borůvkového koláče, která se koná od 16 hodin na nádvoří zámku. Tady to bude žít ale už od 10 hodin dopoledne řemeslným jarmarkem. Přijít si sem můžete koupit nejen borůvky, ale i další výrobky.

V zámecké zahradě můžete po celý den čerpat inspiraci. V 11 hodin se dozvíte tradiční i netradiční recepty na borůvkové pečení a nebude chybět ani ochutnávka. Ve 14.30 poradí zájemcům odborník, jak pěstovat kanadské borůvky, a v 16.30 se dozvíte o léčivých účincích těchto malých lesních plodů.
Po celou dobu slavností bude k mání občerstvení z borůvkových specialit, včetně borůvkového piva.

Program Borovanského borůvkobraní (66kB, pdf)