Pochvalují si, že je živý betlém rok od roku hezčí. A to se hraje už od roku 1991.

Celou jeho historii si pamatuje pravidelná divačka Petra Cvachová. V sobotu večer přišla do zámecké zahrady s celou rodinou. „Chodíme sem každý rok a je to pořád a pořád lepší. Nejdřív to bylo na náměstí, pak se to přesunulo do zahrady a teď je to tady u altánu. Líbí se nám to všem," pochvalovala si Petra Cvachová.

Hlavní role ve vánočním představení hrají někteří Borovanští celých 22 let. Například Jana Österreicher Malíková představuje od počátků borovanského živého betléma anděla. „Ze začátku to bylo jednodušší, pak se to hlavně po technické stránce zprofesionalizovalo – světla a zvuk nám zajišťují profesionální firmy. Děj příběhu ale pořád zůstává stejný," říká Jana Österreicher Malíková. Také kostýmy jsou propracovanější, mnohé šila profesionální kostymérka, děvečky jsou oblečené v doudlebských krojích.

Hlavní je ale příjemná atmosféra a zábava, jak potvrdili sami mladí herci. „Už hrajeme po třetí a hodně nás to baví. S těmi lidmi je zábava a líbí se nám ukazovat ten vánoční příběh," shodly se Monika Blažková a Eliška Chrástková v roli děveček.

Se svým živým betlémem Borovanští v posledních letech objíždějí i okolní města. Letos zavítal autobus s více než třicítkou ochotníků a přívěs s živými ovcemi, kozou, oslíkem a psem do Roudného, Třeboně a také Českých Budějovic.