Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

Nejen zásahy při požárech nebo živelných katastrofách se mohou pochlubit borovanští dobrovolní hasiči. Už 66 let bez přestávky funguje při sboru také soubor Jiskra, jenž je proslavený především loutkovými představeními pro děti, hlavně s marionetami.

Podle člena souboru i sborového výboru Karla Machta se Jiskra třeba 7. července maňáskovým představením dvou pohádek podílela na programu Borůvkových střed, které v Borovanech pravidelně nabízejí v létě zábavu dětem i rodičům. Umožnilo to uvolnění opatření kvůli koronaviru, která jinak například škrtla oslavy při loňském 65. výročí Jiskry. “Chtěli jsme dělat festival,“ říká Karel Macht, ale dodává, že od plánu nakonec hasiči upustili. Pravidelně hrát by mohli snad zase na podzim, kdo je chce vidět, má šanci v sobotu 31. července v třeboňské Vodnické hospůdce. Sám Karel Macht je členem sboru i Jiskry od roku 1974, kdy opustil 9. třídu. "Byl jsem v dětském hasičském kolektivu a dal jsem se i na loutkové divadlo," říká s úsměvem.

Z bývalé prodejny Tiger na českobudějovické Lannově třídě by měl být Albert.
V centru Budějovic bude nový supermarket, podívejte se, kde si nakoupíte

V roce 2020 měl sbor výročí 125 let trvání, ale velké oslavy také nebyly. „Jen se při té příležitosti udělala soutěž Borovanská stovka,“ připomíná Karel Macht a doplňuje, že akce se chystá letos na nové tartanové dráze potřetí. Startuje se celkem v šesti kategoriích, včetně mládežnických. Ty obsazují stabilně i Borovanští. Ve sboru dohromady čítajícím 186 členů mají totiž tři kolektivy dětí s hlavními vedoucími Hanou Adamcovou a Martinem Tomáškem.

Pro děti pořádají i letos letní tábor, kde je 80 účastníků nejen z řad hasičů. „Tábor je bez proudu, ve stanech, hlavní vedoucí je Jan Nýdl, táborová základna patří ZŠ Borovany,“ přibližuje podrobnosti Karel Macht.

Polomy u Vrbenských rybníků v Českých Budějovicích znamenají tisíce metrů čtverečních dřeva. Likvidují je pracovníci Krajského školního hospodářství,
Vichřice škodila i v dubových alejích na Vrbenských rybnících, podívejte se

Nedávné vichřice a silné deště zase pro borovanské hasiče, zejména zásahovou jednotku pod vedením Čestmíra Cvacha staršího, znamenaly likvidace polomů a čerpání vody ze sklepů.

Smutnější kapitolou v životě sboru je loučení s těmi, kteří hasičské řady opouštějí navždy. V poslední době to byli Václav Hanzal, režisér a dobrá duše Jiskry a držitel Záslužného kříže českého hasičstva, dlouholetí členové sboru Jan Hanzal a Václav Kysela a Hana Soldánová, režisérka Jiskry.