Boršovský zámeček neboli zámeček v Poříčí pomalu chátrá už od začátku druhé světové války. S tím je ale konec. Už od minulého týdne pracuje firma Auböck na jeho rekonstrukci. Z prostoru, který před vyklízením sloužil myším k ukrývání, bude dvanáct startovacích bytů pro děti z boršovského dětského domova a komunitní centrum. „Mohlo by se to stihnout do října,“ těší se starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman. Pevný termín dokončení rekonstrukce je upřesněn na konec roku 2018. Dělníci zatím vyvezli odpad, odklidili náletové dřeviny a pomalu srovnávají půdu.

Letiště u Všechova.
Kdo získá letiště? Ve hře je polygon a vězení

Zámeček obklopuje anglický park s rybníčkem a vzácnými dřevinami, který zde v roce 1850 založil Adalbert Vojtěch Lanna. „Byli bychom rádi, kdyby přilehlý park opět získal podobu jako v tom roce 1850,“ říká starosta.

Zdroj: Youtube

O historii a vlastně i budoucnosti zámečku hovoří také dokument Zašlá sláva zámečku v Poříčí, který v říjnu 2017 natočil dvaadvacetiletý Boršovák Filip Nesládek. Promlouvá v něm jeden z posledních nájemníků zámečku, jenž po komunistickém převratu bydlel v jednom z vybudovaných bytů, sběratel historických motocyklů, který představil svou vizi vybudovat zde muzeum, a jakožto bývalý učitel dějepisu starosta obce. Dokument je k vidění na Youtube.com. Zjistíte v něm například, že zámeček byl původně tvrzí z dob Karla IV., která po třicetileté válce připadla budějovickému klášteru, a právě duchovní ji přestavěli do barokní podoby.

Ilustrační foto
Chřipka si na jihu vyžádala dva životy

Filip Nesládek na místo občas zajde, když jde ze školy, a na svém facebookovém profilu o průběhu oprav s nadšením referuje. Zájemci tak mohou sledovat přeměnu tolik zkoušeného zámečku přímo od svých počítačů.

Rekonstrukce zámečku by měla být hotová do konce roku 2018.Zdroj: Deník/Anna Zemanová