Letošní nepopulární opatření vlády připravilo Borůvku o možnost pokračovat v dosavadním rozsahu respitní čili odlehčovací péče o těžce tělesně postižené děti.


Zařízení, které zejména rodiče těchto dětí považují za nenahraditelnou pomoc, bylo proto nuceno propustit některé zaměstnance a značně omezit poskytované služby, což je v dopadu zase minus právě pro jejich klienty. A těch bylo jen v loňském roce přes 170.


„Více než polovina roku je již za námi a přežíváme v omezeném programu díky sponzorům, nadacím a mimo jiné také výtěžku z benefičního koncertu pořádaného českobudějovickou skupinou Nezmaři a jejich přáteli,“ konkretizuje situaci Jiří Zmeškal, manažer Borůvky. Zařízení je jediné v kraji, které poskytuje podobný druh respitních služeb.


„Od kraje jsme zatím ale podporu žádnou nedostali a dodatečně přiklepnuté peníze od ministerstva by podle informací měly dorazit teprve ve třetím čtvrtletí,“ upozorňuje na současnou tragickou situaci Jiří Zmeškal.


Finanční problémy se pochopitelně odrazí i v nastávajícím prázdninovém provozu, kdy je Borůvka schopná umožnit ve svém zařízení pobyt maximálně 9 až 10 dětem.


Pokud nezmění svůj postoj stát, ani budoucnost nevypadá pro borovanské zařízení příliš růžově. Znovu se opakující každoroční boj o přežití a přísun peněz totiž vyčerpá i ty největší nadšence.


Celoroční náklady na provoz zařízení se pohybují okolo 1,5 milionu, na čemž se stát podílel v minulém období částkou 900 000 korun.