Její úspěšný model, zahrnující řízení výroby, nákup, servis i vzdělávání lidí, už putoval z Českých Budějovic do továren skupiny Bosch Group v Mexiku, Brazílii, Rusku, Číně a Indii. A Češi, starající se o jeho zavádění, s ním.

„Málokomu se to v Česku podaří. Pro naše lidi to je velká motivace,“ říká Václav Pixa, vedoucí výrobní divize, která tyto aktivity zastřešuje.
Robert Bosch tak do ciziny „prodal“ výrobu palivových nádržových modulů, ke které nyní přidává i světovou novinku, výrobu systému Denox.
Ten snižuje oxidy dusíku ve výfukových plynech dieselových automobilů a nikdo jiný ho zatím nevyrábí. Druhým místem na světě bude příští rok Charleston na východním pobřeží USA, kde má Bosch Group závod.

Pro Ford i BMW

„Pro něj jsme už objednali výrobní linku. To jen dokresluje důvěru koncernu v naše pracovní týmy. Lze předpokládat, že další krok bude mířit do Asie, zřejmě Číny,“ doplňuje Pixa.

Ve Spojených státech se budou Denoxy vyrábět pro koncerny Ford a General Motors, protože vozit tyto objemné, speciálně vybavené nádrže, které se pak ukládají na podvozek aut, přes oceán, by se nevyplatilo. Evropu, kde Denoxy jako první začal využívat Mercedes, který nyní následují i automobilky BMW a Volkswagen, firma obsluhuje přímo z Budějovic.

Českobudějovická firma v těchto zemích zodpovídá u svých projektů za investiční politiku, vývoj, výrobu i technologie či vzdělávání tamních pracovníků.

České ruce

„Pro naše zaměstnance, kteří se chtějí rozvíjet, to jsou silné výzvy. Kdo chce dlouhodobě pracovat v zahraničí, má u nás řadu možností. O naše lidi, mají-li kvalifikaci a jazykové znalosti, je v cizině velký zájem,“ dodává personální ředitelka Barbora Schelová.

Nyní má Robert Bosch v zahraničí šest lidí na řídících pozicích. Další se pak zapojují do krátkodobých projektů. „Pro firmu to je možná v daný moment ztráta, ale když se takový člověk vrátí, má zkušenosti k nezaplacení,“ potvrzuje Pixa.

Českobudějovický Robert Bosch, patřící mezi špičkové výrobce automobilových komponentů, je ale atraktivní i pro cizince ze západní Evropy. Když totiž nastoupí za lokální, český plat, rychle se, stejně jako čeští absolventi vysokých technických škol, dostanou k projektům, na které by jinak čekali i léta. Na trhu práce pak jejich atraktivita rychle roste a dostanou se na zajímavá místa.