Ve středu 9. května se po promítání bosenského filmu Grbavica v kině Kotva konala beseda k životu v této zemi, postižené občanskou válkou.


„Navštívili jsme Bosnu letos těsně před velikonocemi,“ řekl účastník besedy Alois Ambrož. „Lidé, kteří v zemi žijí, dosud nezapomněli na hrůzy války. Jsou přátelští a rádi využili naši návštěvu k tomu, aby porušili předvelikonoční půst,“ usmívá se.


„V Bosně pomáhá českobdudějovické sdružení Svět jako domov, které založili manželé Dvořákovi. V několika lidech tam realizují humanitární programy, které pomáhají lidem vrátit se do normálního života.“


Skupina mladých lidí z Bosny se zúčastnila v neděli 13. května koncertu v katedrále sv. Mikuláše.


„Přijel k nám hudební soubor Franjevačka mladež z bosenské Fojnice,“ pokračuje Ambrož. „Zahráli při odpolední mši a od 18 hodin se uskutečnilo hudební vystoupení tohoto rytmického mládežnického souboru. Od sedmi večer pak pokračoval program v galerii Na dvorečku v Hroznové ulici. Jsem rád, že mladí lidé z Bosny přijeli a že se o jejich život občané zajímají. Například studenti biskupského gymnázia se s bosenskými studenty již dlouho přátelí,“ dolnil Ambrož.