Stání na vnějších stranách náměstí, přeplněná Krajinská ulice anebo auty zacpané historické uličky Českých Budějovic.
Takový je každodenní obrázek z centra města, který chce ale městská policie změnit. Připravila proto letáček, který dostane spolu s pokutou každý řidič, kterého městská policie přistihne při špatném parkování v centru města.

Tištěnou skládačku sestavila sama městská policie, která řadu měsíců sbírala po ulicích fotografie a sepisovala texty, které obsahují i stručné výtahy z dopravních předpisů. „Z každodenní práce strážníků vyplývá, že řada řidičů dostane botičku nebo pokutu v centru města zcela zbytečně,“ zdůvodňuje vznik příručky primátor Juraj Thoma. „Často zaparkují špatně neúmyslně, z neznalosti nebo se přehlédnou. Těmto motoristům chceme skládačkou pomoci, aby se mohli příště zbytečných chyb vyvarovat,“ dodal primátor Thoma.


Samotní šoféři ale na novinku koukají spíše skepticky. „Nevím, jestli tohle něčemu pomůže. Kdyby mi leták někdo dal, tak to číst stejně nebudu a vyhodím ho, podle mě jsou to zbytečně vyhozené peníze,“ krčil rameny nad modrým skládacím tiskopisem řidič dodávky Pavel Lepší ze sídliště Vltava. „Do Budějovic jezdím zhruba jednou za měsíc. Vždy ale auto nechávám jen na parkovištích, na náměstí a okolo něj jen opravdu zřídka. Leták si ale prohlédnu, třeba mi někdy pomůže,“ podotkl k tištěné pomůcce městské policie Radim Holatý z Prachatic.

Radnice si od nového projektu především slibuje vysvětlit správné parkování těm, kteří na zakázaných místech zastaví neúmyslně. Najdou se ale i tací motoristé, kteří předpisy v centru města porušují zcela záměrně. „Co vám je do toho?“ odpověděl na otázku Deníku, proč stojí na zakázaném místě, řidič, který v sobotu dopoledne zaparkoval svou Škodu Octavia přímo na cyklostezce v Krajinské ulici. „Nic vám neřeknu. Kde stojím, je jen moje věc. Jděte pryč, laskavě,“ doplnil šofér nasupeným hlasem.


Užitečnou příručku o parkování mohou dostat ale i ti, kteří autem buď vůbec nejezdí, anebo parkují správně. Během tohoto týdne bude skládací leták také k dispozici v turistických informačních centrech.