Zimní značková bunda o tisíc korun levnější než obvykle, dárková kazeta s parfémem za 849 korun místo původních 1699 korun nebo kožené kozačky, na které byly ještě před Vánoci potřeba dvě tisícikoruny, ale nyní se prodávají za 1449 korun. To jsou jen některé příklady z celé řady povánočních slev, které pro své zákazníky přichystali obchodníci v Českých Budějovicích.

Většina obyvatel krajského města přitom dobře věděla, že ceny po Štědrém dnu rapidně klesnou, a proto se již v pondělí dopoledne nákupní centra zákazníky jen hemžila.

„Na slevy čekáme každý rok. Pod stromeček si vždy dáme jen nějakou drobnost a na velké nákupy vyrážíme až po svátcích. Můžeme si tak dovolit koupit mnohem víc,“ komentovala třiačtyřicetiletá Miroslava Kovaříková z Týna nad Vltavou.

Samotní prodejci se proto ani v těchto dnech nezastaví. Shodují se však na tom, že se jim sezonní výprodeje vyplatí. Frmol mají například v budějovické prodejně sportovních potřeb Sportisimo, která nyní nabízí mimo jiné i o dva tisíce korun levnější lyže. „Prodává se všechno, od čepic až do kompletní lyžařské vybavení. Je vidět, že řada lidí s nákupy počkala a vyrazila až teď,“ komentovala vedoucí prodejny Jana Spudilová s tím, že cena sezonního zboží klesla po vánočním víkendu až o 50 procent.

Na výrazné slevy začaly lákat i velké obchodní řetězce. Do poloviny ledna mohou zákazníci výhodně nakoupit například v síti Tesco. Podle ředitele marketingu Michala Štádlera se tu cena zimních oděvů snížila až o 70 procent, hračky a vánoční dekorace jsou levnější o polovinu. „Zájemci by ale vzhledem k tomu, že se jedná o výprodej, neměli s nákupem dlouho váhat,“ doplnil Štádler.

Ačkoli doba nadělování darů právě skončila, prodavači se ani nyní nezastaví. Většina budějovických obchodů totiž ihned po vánočních svátcích výrazně zlevnila sezonní zboží a znovu tak přilákala zástupy zákazníků.

Až o 50 procent nižší ceny nabízí například prodejna obuvi CCC. Zimní boty si tu zájemci mohou pořídit za 349 korun místo původních 849 korun, o několik stokorun levnější jsou také kožené kozačky. „Zájem je veliký, lidé na slevy slyší. Někteří s nimi asi počítají už předem a do obchodu jdou schválně až po svátcích,“ komentovala jedna z prodavaček.

Její slova potvrzují i samotní zákazníci. „Na sezonní výprodeje nedám dopustit. Loni jsem díky nim koupila krásný kabát za poloviční cenu a i letos doufám v nějaký výhodný úlovek,“ řekla Marie Vosiková z Budějovic.

Na povánoční vlnu nákupů vsadila i prodejna Vavi, která nabízí především pánské košile a kravaty. Již před svátky se tu totiž mnozí zákazníci ptali, zda se bude zlevňovat. „Tento týden máme tedy slevy od 30 do 70 procent. Už za těch prvních pár hodin se toho prodalo docela dost,“ uvedla brigádnice Marie Szekerešová. Na zboží zlevněné až o 60 procent dále láká například Kenvelo, o polovinu nižší ceny avizuje Deichman, levněji se prodávají dárkové sety v drogeriích a parfumeriích.

Vyměňují i vrací

Podle prodavačů nyní míří do obchodů také ti, kteří dostali pod stromeček peníze nebo dárkové poukázky. Samozřejmostí je i vyměňování nevhodných darů. „Už tu bylo několik lidí pro jinou velikost,“ dodala Szekerešová.

Možnost zcela vrátit zboží a získat tak zpět peníze poskytuje obchodní řetězec Tesco. „Podmínkou ale je, aby věci byly nenošené, nepoškozené a v původním obalu,“ zdůraznila Barbora Schejbalová ze zákaznického servisu.