Na Pražské třídě se čerpala voda z jedné z šachet, kde je vedena část inženýrských sítí. O kousek dál pytle s pískem před dveřmi garáže svědčily o snaze zabránit v pondělí škodám. Pražskou třídou se totiž ve směru od viaduktu u Budvaru hnal proud vody, která se sem přirozeně stáhla při průtrži mračen. Řádově měla „nová“ vodní plocha hloubku deset centimetrů a táhla se daleko směrem k městu. Úplně neprůjezdný byl třeba také podjezd v ulici Generála Píky.

Voda na Pražské třídě.Voda na Pražské třídě v pondělí po bouřce.Zdroj: Deník/Martin Tröster

Srážkové úhrny při pondělní bouřce se přitom v různých částech Českých Budějovic velmi lišily. Podle Renaty Uhlíkové z Českého hydrometeorologického ústavu naměřila oficiální stanice v Rožnově při bouřce 29 mm vodního sloupce. Za zhruba půl hodiny, kdy bouřka trvala. „To by odpovídalo definici katastrofický lijavec,“ uvedla Renata Uhlíková s tím, že se jedná o klimatologickou definici intenzity deště.

Cesta Hrdějovice k Budvaru.V pondělí po bouřce u Budvaru v Budějovicích.Zdroj: Pavel Vilímek

Meteorologové ale zjišťovali i neoficiální data z domácích meteostanic. Takže u amatérských meteorologů bylo zaznamenáno v Hrdějovicích 34,5 mm, v Nemanicích přes 41 mm, ale třeba ve Vrátě jen 5,2 mm. To jsou ovšem neoficiální data.

Podle Renaty Uhlíkové by se podobná bouřka s deštěm takové intenzity neměla do konce týdne objevit. Jev v Hůrách meteorologové nadále zkoumají.