Hasiči na jihu Čech vyjížděli večer kvůli bouřce k více než pěti stovkám zásahů. „Zasahovali jsme především u čerpání vody ze sklepů, nebo u vody, která protékala střechami domů a v některých případech vyhodila v domech elektřinu. V několika případech jsme pročistili kanály, které nestíhaly pobírat naplavenou vodu,“ informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Operátoři tísňových linek, a to nejen na operačním středisku v Českých Budějovicích, ale i v jiných krajích, kam jihočeské události přepadávaly, začali přijímat velké množství událostí okolo 20. hodiny.

Zásahy hasičů pokračují i v neděli odpoledne. „Od rána přibyla více než stovka událostí, a to hlavně přímo v Českých Budějovicích.Stále řešíme události, které se nám nahromadily během včerejší bouřky. Stále čerpáme a odklízíme popadané stromy…“ uvedla po jedné hodině odpolední Vendula Matějů.

Ilustrační foto
Blesky, opilci a pád do šachty. Jihočeští záchranáři měli při bouřce napilno

Větev spadla na autobus v Loučovicích na Českokrumlovsku, nikdo nebyl zraněn. Kvůli následkům silného větru nejezdily vlaky na trasách České Budějovice - Rybník, České Budějovice - Veselí nad Lužnicí, Tábor - Pelhřimov nebo Jarošov nad Nežárkou - Jindřichův Hradec. Na některých úsecích stále leží na trati popadané stromy, jinde bouřka porouchala trakční vedení.

Problémy na tratích:

Následky bouřky omezily železniční dopravu v některých úsecích.Následky bouřky omezily železniční dopravu v některých úsecích.Zdroj: ČD

Nejčastěji popadané stromy a čerpání vody

Zatopené silnice v Českých Budějovicích.Silnice v Českých Budějovicích.Zdroj: FB Dagmar Škodová Parmová„Na odklízení následků jsme pracovali celou noc a pravděpodobně někde budeme i dnešní den. Nejčastěji jsme odklízeli popadané stromy a čerpali vodu,“ uvedla v neděli ráno. V Českých Budějovicích a Českém Krumlově byly kvůli vodě neprůjezdné některé silnice. Vodní laguna se vytvořila pod viadukty na Rudolfovské třídě a Generála Píky. Podobná situace byla i v Českém Krumlově na Chvalšinské třídě.

Jihočeští hasiči měli nejvíce zásahů na Českobudějovicku (kolem 300 událostí). Dalším zasaženým okresem byl právě zmíněný Český Krumlov (přes 66 událostí) a Jindřichův Hradec (přes 60 výjezdů). Bouřka se téměř nedotkla Táborska (13 zásahů), Prachaticka (7), Písecka (1) a Strakonicka (1).

Silný vítr trápil Byňov i Krumlov

V sobotu pozdě večer kvůli bouřce a následnému dešti napršelo na řadě míst v krátkém čase vyšší množství vody. Například v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku to podle meteorologů bylo 84 milimetrů a v Nové Peci na Prachaticku 82 milimetrů. „Po horkách, která zde několik minulých dní byla, se nad naším územím vlnila studená fronta a od Alp k nám přišel výrazný bouřkový systém. Zasáhl především jihovýchodní část kraje, například Strakonicku nebo Písecku se skoro vyhnul,“ řekl ČTK Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Dodal, že vítr na některých místech dosahoval rychlosti téměř 100 kilometrů za hodinu. Nejvíce naměřili na stanici v Byňově na Českobudějovicku, a to 98 kilometrů za hodinu. Podobnou hodnotu evidovali meteorologové i v Českém Krumlově. „Není vyloučeno, že na některých místech kraje, kde nejsou stanice, překonal vítr mnohem vyšší rychlosti,“" řekl.

Blesk. Ilustrační snímek pochází z roku 2019
Jak se chovat při bouřce? Blesky člověka zasáhnou málokdy, následky jsou fatální

Ještě v neděli dopoledne se Černovický potok v Budislavi místy vyléval z koryta.V neděli dopoledne se Černovický potok v Budislavi místy vyléval z koryta.Zdroj: Deník/Lenka PospíšilováKvůli přívalovým dešťům také platí až do nedělního poledne povodňová bdělost. V Tučapech na Táborsku například zaplavila voda ze zvýšeného Černovického potoka fotbalové hřiště. Místní tak museli zrušit nedělní fotbalové utkání. V Budislavi se ten samý potok ještě v neděli dopoledne místy vyléval z koryta.

Takhle noční bouřka zuřila pod horou Kleť:

Zdroj: Deník/Markéta Trubková

Problémy mají také energetici. „Po velmi silných bouřkách, které se přehnaly včera večer Českou republikou, evidujeme na našem distribučním území 59 poruch na vedení vysokého napětí a přibližně 21 000 odběratelů s omezením dodávky elektrické energie. Nejvíce omezení se týká Jihočeského kraje, kde se jedná o 32 VN poruch a přibližně 16 000 odběratelů z tohoto celkové počtu. Nejvíce pak na Českobudějovicku (jižní část okresu), Českokrumlovsku a Jindřichohradecku,“ uvedl v neděli ráno Roman Šperňák z EG.D. Doplnil, že příčinami poruch jsou nejčastěji pády stromů a větví do vedení a jejich následné poškození – potrhané vodiče a izolátory.

Po jedné hodině odpolední upřesnil: „Nejvíce omezení se týká stále Jihočeského kraje, kde se nám ale podařilo snížit počet omezených domácností od rána téměř na čtvrtinu původního počtu. Aktuálně je tak bez dodávek přibližně 4 500 odběratelů (Ráno to bylo 16 000). Nejvíce postiženou oblastí je Českobudějovicko (jižní část okresu), Českokrumlovsko a Jindřichohradecko.“

IGY otevřelo bez větších omezení

Marketing Manager IGY Centra Šárka Gramanová uvedla: „Budova centra poškozena nebyla. Tři obchody potřebovaly na úklid více času a otevřou v průběhu dne. Více zasaženy byly pouze jednotky značek Sportisimo a NewYorker.“

„Množství srážek v okolí IGY Centra zvedlo hladinu podzemních vod, která kanalizací zatekla do některých jednotek. Jednalo se o zcela výjimečnou situaci. Bezpečnost našich zákazníků nebyla ohrožena. Ráda bych poděkovala všem zaměstnancům IGY Centra za jejich pohotové nasazení,“ komentuje situaci Centre Managerka Radka Rajnochová. Z bezpečnostních důvodů je omezen pohyb po nové budově IGY Centra – eskalátory a výtah jsou mimo provoz. Pro vstup z parkoviště je využívána zásobovací chodba a schodiště do 1.patra. Pro vstup do přízemí zákazník musí nejprve 1. patrem do IGY1 a poté se vrátit do přízemí IGY2 venkovními vchody. Bezbariérový vstup z parkoviště IGY2 do centra není možný.