Výstraha před nebezpečnými bouřkami doprovázenými velkými kroupami a silným nárazovým větrem trvala až do pátečního časného rána. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dorazily bouřky po setmění nejdříve do západních Čech. Někde se mohly objevit kroupy velké kolem dvou centimetrů, nárazy větru i přes 25 metrů za sekundu a přívalové srážky.

Těsně před čtvrteční jedenáctou večerní ČHMÚ na svém facebookovém profilu vydal výstrahu před supercelou, která postupuje podél hranice mezi Plzeňským a Jihočeským krajem.„Prosím, počítejme s velkými kroupami a nárazy větru a intenzivním krátkodobým deštěm,“ upozornili meteorologové.

O půlnoci připustili, že se výstraha nenaplnila. I tak podle meteorologů bouřka poměrně výrazně zasáhla Domažlicko, Karlovarský a Ústecký kraj.

Václavská lípa na strakonickém Podsrpu.
Bouřky na jihu: Staletá lípa spadla na ženu, kvůli vichru uhynula čtyři čápata

Jihočechy silné bouřky potrápily už ve středu - způsobily přes tři sta výjezdů hasičů, několik lidí se zranilo, ve Strakonicích silnému větru neodolala přes 400 let stará památná lípa. V Jindřichově Hradci ze zámeckého pivovaru vichr sfoukl hnízdo s čapími mláďaty, která uhynula.

Tisíce lidí dočasně zůstaly bez elektřiny poté, co stromy popadaly na dráty elektrického napětí. Úrodu zahrádkářů na některých místech zničily kroupy; padaly například ve Vrábči u Českých Budějovic.