Ještě loni řešila ředitelka školky v Roudném Miroslava Hálková nepříjemné starosti. Musela vybrat pouze třetinu dětí, které jejich rodiče přivedli k zápisu. Dvě třetiny odmítla, ve školce už nebylo místo.

Letos je situace úplně jiná. „Mám velikou radost, konečně jsme splnili přání lidí. Mohli jsme přijmout všechny děti, uspokojili jsme zájem o místa ve školce všech místních, máme tu i děti z okolních obcí a dokonce i dvě z města. Jsme opravdu strašně spokojení, nechali jsme si všechno udělat na míru, přesně podle našich potřeb. Paráda,“ netají se Hálková nadšením.

To s ní sdíleli při sobotním slavnostním otevření nové třídy pro 28 dětí snad všichni Roudenští. Zdařilá přístavba vytrhla trn z paty dlouhé řadě rodičů. „Je to krásný, starší dcera do školky chodila před pár lety a ta malá teď chodí do nové třídy. Umístit ji do školky bylo díky vyšší kapacitě snazší, než se starší dcerou,“ pochvaluje si tatínek Petr Šíma, kterému hrdě nové prostředí ukazovala malá Terezka.

„Mně se tady líbí moc, úplně nejlepší je kuchyňka, tam si hodně hrajeme. Chodím sem ráda, mám tu spoustu kamarádů a paní učitelka je hodná,“ chlubí se Terezka. Její starší sestra Veronika, jí nové prostředí malinko záviděla. „Je to tu hezké, možná bych se sem na chvilku i vrátila, ve škole je to těžší,“ přemýšlí.

Možnost pořádně si prohlédnout novou část školky využily i Kačka Tomášků a Anička Klečků, dnes už žačky první třídy. „Myslíme, že to tam bude hezčí než ve staré školce. Ale i tam se nám líbilo,“ usmívala se děvčata přede dveřmi zbrusu nové nové třídy.

Vybudovat ji přitom nebylo jednoduché. Jak zdůraznil starosta Roudného Gustav Had, největším oříškem byl při přestavbě původního objektu nedostatek peněz. Rozpočet jen stavební části celé akce kalkuloval se šesti miliony korun. „Chyběly nám finance, na druhou stranu tlak rodičů, kteří žádali o umístění dětí ve školce, byl veliký. Kdybychom čekali, až od někoho dostaneme potřebných šest milionů, asi bychom se školky nedočkali,“ míní Had.

Dotace Jihočeského kraje nakonec pokryla jen část nákladů. Roudenským pomohl i fakt, že si na novou školku šetřili v obecním rozpočtu, ale především to, že dokázali z původní kalkulace na celou přestavu ušetřit neuvěřitelné téměř dva miliony korun.

„Podařilo se nám hodně ušetřit díky stavební firmě pana Růžičky, která odváděla práci za velmi rozumnou cenu, hodně práce jsme si také udělali sami. Ušetřilo se na bouracích pracích v původním objektu, na těch se podíleli obecně prospěšní pracovníci a hodně nám pomohly neziskové organizace. Na brigádu sem přišli myslivci, sportovci, pomáhali i hasiči. Tím, že pomohou při pracích v obci jí vrací to, že každý rok dostávají nějaké prostředky na činnost z obecního rozpočtu,“ prozrazuje recept na dvoumilionovou úsporu starosta Roudného. „Díky tomu jsme si pak mohli dopřát i pěkné vybavení. Děti tu mají opravdu hezké podmínky,“ pochvaluje si výsledek společného úsilí.