„Na střední škole jsem si našla brigádu ve fabrice přes agenturu, a všechno bylo bez problémů. Všechny potřebné papíry za mě vyřídili a po brigádě jsem si do agentury jen přišla pro peníze. Teď už se ta firma věnuje jiné činnosti, což je škoda, protože bych ji zase využila při vysoké,“ řekla jednadvacetiletá Veronika Matoušková.

Personálních agentur je v Českých Budějovicích hned několik a nabízejí širokou škálu krátkodobých zaměstnání. „Je dobré přijít s časovým předstihem. Zájemci o brigádu musejí přijít osobně a sdělí nám své požadavky a my jim podle toho a dalších kritérií jako například věku nabídneme práci. Na konci měsíce vždy donesou docházkový list a my jim peníze vyplatíme nebo pošleme na účet. Pokud nebyli spokojeni, snažíme se, aby se to pro příště zlepšilo. Jsou registrováni a dostávají potvrzení, že u nás pracovali. Nejčastěji u nás mají pracovníci dohodu o provedení činnosti nebo pracovní smlouvu. Postupujeme přesně podle zákona,“ uvedla branch manažerka společnosti Grafton Recruitment, s.r.o., Hana Vodičková.

Agentura nebo nástěnka

Studenti mohou brigády hledat také na informačních tabulích, které jsou k dispozici například v obchodních domech. Právě supermarkety jsou často místem, kam směřují první kroky prácechtivých studentů.

„Měla jsem brigádu v Globusu a jsem spokojená. Stačilo, abych vyplnila dotazník na jejich internetových stránkách a hned druhý den se mi ozvali, řekli mi, kolik mi dají peněz a ať přijdu a domluvili jsme se,“ vzpomíná devatenáctiletá sleč〜na z Českých Budějovic, která nechtěla být jmenována.

Další možností, jak najít brigádu, je i úřad práce. Práci brigádníkům ale nezprostředkovává. „Funguje to tak, že pokud zaměstnavatel shání brigádníky, může přinést nebo zaslat leták, který je pak k dispozici v infocentru nebo jej vyvěsíme na nástěnku. Samozřejmě ale kontrolujeme, kdo jaký inzerát podá, abychom zamezili například diskriminaci,“ vysvětlil analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran.

Soukromé firmy jdou vstříc

Vstříc studentům vycházejí i soukromé firmy. Například v největší strojírenské firmě Robert Bosch pracuje přes léto kolem padesáti vysokoškoláků.
Jedním z nich je i student strojní fakulty ČVUT Petr Troják, který využil stipendia pro studenty třetích a vyšších ročníků technických a ekonomických škol, které firma nabízí. „Mám možnost vyzkoušet si práci v různých odděleních vývoje, případně i výroby,“ pochvaluje si.

Lucie Jakschová