Jedním z nich je entomolog z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích (BC AV) Petr Švácha, druhým má být lesník Emil Kučera.

„Můžeme potvrdit, že byli v neděli dva čeští občané zadrženi v Indii v západním Bengálsku s tím, že sbírají larvy motýlů a brouků v národním parku,“ potvrdila tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Zuzana Opletalová s tím, že konkrétní jména novinářům prozradit nemůže.

„V pondělí byli obviněni z porušení zákona o ochraně přírody. Před soudem se hájili tím, že nevěděli, že jsou v národním parku, protože se tam pásly krávy a kácely stromy,“ dodala Opletalová.

Přesto je soudce odmítl pustit na kauci. Oba Češi jsou tak nyní v indické vazbě a zůstanou tam zhruba dva týdny až do dalšího soudního líčení, které se má uskutečnit 7. července.

Ředitel Entomologického ústavu BC AV Jan Šula Deníku potvrdil, že jedním ze zadržených je jejich pracovník Petr Švácha, druhého Čecha nezná. „Dostal jsem e–mail od indického advokáta, který je zastupuje,“ řekl.

Brouky v Indii sbíral pro vědecké účely

Jihočeský biolog Petr Švácha, který se zabývá studiem larev brouků, byl v Indii soukromě na dovolené. Pro sběr hmyzu v národní rezervaci však neměl povolení. Nyní zůstane i s druhým zadrženým Čechem, Emilem Kučerou, minimálně dva týdny v indické vazbě.

„Pokud něco sbíral, byly to larvy tesaříků. V případě jeho osoby si troufám tvrdit, že to určitě bylo pro vědecké účely, pro svou práci doslova žije,“ zdůraznil ředitel Entomologického ústavu BC AV Jan Šula a zároveň odmítl, že by Švácha s hmyzem chtěl obchodovat.

V e–mailu, který Šula dostal od indického advokáta obou Čechů, stála informace o Šváchově zadržení v národním parku a to, že se do práce nevrátí v plánovaném termínu.

Kdy se ale oba Češi dostanou zpět domů, si nikdo netroufá odhadnout. „Další líčení je sedmého července, to se dozvíme víc,“ nechtěla spekulovat mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. „Podle indických zákonů jim hrozí dva až sedm let vězení,“ dodala.

„Doufejme, že vyváznou jen s pokutou. Larvy sbírali v domnění, že to není v rezervaci,“ řekl Šula a dodal, že se budou snažit svému kolegovi pomoci. „Budu volat indické konzulce s tím, co bychom mohli udělat,“ doplnil Šula.

Petr Švácha je specialistou na larvy tesaříků. S kolegy ze zahraničních vědeckých institucí právě připravují několikasvazkový klíč k určování larev brouků z celého světa. Právě Švácha má na starosti kapitolu o larvách tesaříků.

V Indii je podle zákona o ochraně divoké přírody zakázáno odebírat hmyz z jeho přirozeného prostředí a platí přísná omezení na obchodování, dovoz a vývoz vzácných druhů hmyzu.

I v České republice platí obdobné zákony, postihy však nejsou tolik přísné, hrozí spíše vysoké pokuty.