Hned na začátku jednání se ODS pustila do kritiky nepřítomného náměstka primátora Petra Podholy (ČSSD). „Nepovažujeme za možné, aby představitelé stran a hnutí v čele radnice tohle přešli mlčky,“ zdůraznil předseda zastupitelského klubu ODS Vladimír Brůha k Podholově kauze.
Podhola byl totiž nařčen, že se pokoušel před časem ovlivňovat udělování evropských dotací na jihu Čech.

„Ty nahrávky si může poslechnout každý,“ doplnil Brůha k tomu, že jsou k dispozici nahrávky údajného rozhovoru, kde se Podhola má pokoušet o podezřelou podporu některých projektů.

Brůha podle svých slov očekával, že sám Podhola nebo někdo z koalice navrhnou, aby se na zastupitelstvu o kauze jednalo. V programu ale žádný takový bod nebyl. „Jsme zaskočeni a překvapeni tím, že návrh nepřišel ze strany koalice. Bohužel jste asi zapomněli nebo jste se nedomluvili, proto vám chceme podat pomocnou ruku a bod navrhneme zařadit do programu,“ uvedl Brůha v úvodu jednání zastupitelstva. Doplnil, že jestli takový návrh přijde od koalice, tak svůj návrh rád odvolá.

ODS nestačily hlasy

Při hlasování ale Brůha velkou podporu zastupitelů nezískal. Podpořilo jej pouze sedm občanských demokratů, dva hlasy komunistů a Barbora Lišková, zvolená za TOP 09. Zdrželi se čtyři zastupitelé a proti nebyl nikdo. Koalice ovšem hlasování vyřešila po svém, 24 zastupitelů z jejích řad vůbec nehlasovalo.

Na program jednání se tedy kauza Podhola jako samostatný bod nedostala.

„Já jsem spíše očekával, že někdo z opozice navrhne debatu, aby se věc osvětlila. Takový návrh ale nepadl,“ zmínil k tomu primátor Juraj Thoma (OPB). „Padl návrh na odvolání,“ doplnil Thoma a připojil, že k tomu se koalice vyjádřila už dříve v tom smyslu, že informace, které se objevily v médiích jsou znepokojivé. Koalice v čele radnice ale primárně považuje odpovědnou za vysvětlení Českou stranu sociálně demokratickou a k odvolání náměstka v současné době není podle Thomy ze strany koalice důvod. „Budeme čekat na kroky ČSSD,“ doplnil Thoma.

Brůha postupem koalice nadšený nebyl. Nelíbí se mu, že se vedení města o kauze odmítlo bavit. „Po třech měsících (od nástupu nového vedení pozn. red.) je velmi brzo na to, aby docházelo k takovýmto excesům,“ řekl po hlasování Brůha. „Myslím si, že to jinak dopadnout nemůže, než že Petr Podhola odstoupí,“ doplnil Brůha.

Petr Podhola je nemocen a mobilní telefon od středy nezvedá. V úterý se má uskutečnit jednání městského výkonného výboru ČSSD, na němž může být rozhodnuto o dalším postupu sociálních demokratů v Podholově kauze.