O postavení brusílící plochy pod Samsonovou kašnou požádla českobudějovický magistrát společnost ČEZ.


„Podařilo se nám dojednat nejen pro děti a mladé velice atraktivní záležitost. Je to takový dárek pro obyvatele města,“ uvedl k zajímavé myšlence náměstek primátora František Jelen . „V mnohých městem už s tím mají dobré zkušenosti, ale pro nás to bude trošku změna oproti minulým rokům. Doufám, že Mikuláš společně s kluzištěm otevře pátého prosince i Masné krámy,“ přeje si náměstek.


Přímo vedle ledové plochy, která bude mít rozměry dvacet na třicet metrů, budou stát dvě dřevěné chatičky. První poslouží těm, kteří nemají své vlastní brusle jako půjčovna a ta druhá bude prodejnou horkých nápojů. Dozor nad kluzištěm v nočních hodinách si přeberou městští strážníci, kteří každoročně dohlížejí i na velký vánoční strom.


„Musíme ještě dořešit napájení chladicích zařízení a další věci. Plocha je například schopná fungovat i když panují teploty přes deset stupňů Celsia nad nulou, takže bude opravdu potřeba hodně energie,“ upřesnil Jelen technické parametry atrakce, která je spíše běžná ve velkých světových metropolích jako například ve Vídni či v New Yorku.


Výtěžek ze vstupného na led po skončení akce plánuje radnice darovat buďto na tříkrálovou sbírku či na oddělení dětské onkologie v nemocnici.
Na bezpečnost bruslících bude dohlížet jakási pořadatelská služba. „To je paráda, už se těším a moc. Bruslím v zimě ráda a myslím si, že na náměstí to bude opravdu stylové.“ reagovala s úsměvem na plány radnice pětadvacetiletá Anna Malá z Českých Budějovic.