V neděli odpoledne se budou moci všichni zájemci projet na in–line bruslích nebo na kole po dokončovaném Propojení okruhů v Českých Budějovicích.

Stavbu financuje stát s přispěním města. Den otevřených dveří zde zorganizovala ODS. K pojetí akce ale zaznívají výhrady z ostatních zastupitelských klubů.

„Dojednali jsme to jako den otevřených dveří,“ řekl Deníku k chystané akci Vladimír Brůha, volební lídr ODS. Podle Brůhy jde hlavně o to, aby se lidé mohli pěšky nebo na kole podívat někam, kam se už za podobné situace nepodívají.

Na dotaz, zda nejde o akci se spoluúčastí města, protože pozvánky (bez jmenování ODS) rozeslal médiím i magistrát, Brůha řekl, že se jedná výhradně o akci ODS. „Je to ryze předvolební kampaň,“ zdůraznil Brůha a připojil, že podobnou možnost měly i jiné politické strany.

Většina lídrů ostatních stran zasedajících v zastupitelstvu se ale takovému tvrzení diví. „O takové možnosti jsme ani neuvažovali,“ konstatoval zastupitel Svatomír Mlčoch z klubu SZ/SOS. Mlčoch považuje podobnou akci za chlubení se cizím peřím a přivlastňování si cizích zásluh. „Ale přejeme jim to,“ zdůraznil s úsměvem Mlčoch a dodal, že jeho kandidátka pořádá své cykloakce jinde.

Využít novou silnici k agitaci nenapadlo ani Hnutí občané pro Budějovice, v jehož čele je Juraj Thoma. „Ve městě stojí všichni řidiči v kolonách,“ řekl Thoma a dodal, že sám by se hlavně snažil, aby byla silnice co nejdříve uvolněna pro automobily. „Při současné dopravní situaci ve městě by mi to připadalo rozumnější, než tam bruslit a jezdit na kole,“ doplnil Thoma.

Lidovci nejsou tak ostří, ale nadšením také nehýří. „Spíš je to o politické kultuře. O tom, jak dalece to hodlá ta která strana využívat,“ zmínil lídr kandidátky KDU – ČSL a zastupitel Jaromír Talíř. Dodal ale, že podobná situace není nic výjimečného. Podle Talíře spousta radnic využívá otevření nových komunikací a podobných staveb k prezentaci svého vedení.

„Já nevím nic o tom, že by se konalo nějaké slavnostní otevření,“ řekl k akci Josef Průcha, šéf klubu zastupitelů ČSSD a lídr kandidátky. Odmítl i to, že by se investice měla prezentovat v rámci předvolební kampaně ODS. „Nemůže jedna strana říkat, že je to její zásluha. Je to věc obecného zájmu,“ dodal Průcha a připomněl, že městské peníze v podstatě schvaluje zastupitelstvo jako celek. K šanci uspořádat si na silnici vlastní mítink se vyjádřil Průcha stručně. „Je nemyslitelné, že si tam uděláme během dvou tří dnů vlastní den otevřených dveří. Popřejme to ODS,“ uzavřel Průcha.

Zajímavý návrh přednesl zastupitel a lídr kandidátky KSČM Ivan Nadberežný. „Stavěl to stát a část platilo město. To není akce ODS. Jestli ODS přinese ty miliony z vlastního, ať tam dělá mítink,“ řekl Nadberežný.

„To se děje vždycky před volbami,“ míní k akci na Propojení okruhů lídr SNK – ED Lumír Mraček. „To je špatně,“ doplnil Mraček s tím, že podobná akce by měla být spíše propagací města.