Při tomto teplejším počasím by měli zbystřit hlavně ti, kteří se rádi sklouznou na bruslích či na botách po zamrzlých řekách a rybnících.

Vstup na řeku? Ne!

Mírná obleva totiž pomalu ukrajuje vrstvy z ledových ploch. „V neděli jsme byli se psem na procházce okolo Vltavy a docela jsem koukal, jak je řeka úplně zamrzlá. Pes se sice po ledu proběhl úplně bez problémů, ale já bych už asi na led nevlezl,“ zdůraznil osmadvacetiletý Martin Janátko z českobudějovického Rožnova.

A samotní vodohospodáři také lidem rozhodně nedoporučují se pohybovat po zamrzlé řece.

„V teplejších dnech ledy samozřejmě postupně odtávají a tím se přirozeně snižuje i jejich bezpečnost. Nicméně Povodí Vltavy v rámci svých běžných činností nezkoumá led z hlediska bezpečnosti pro bruslení, protože to není vodohospodářský ukazatel. Ale vstup na zamrzlou vodní hladinu obecně nedoporučuje,“ upozornila v pondělí veřejnost tisková mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

V těchto dnech není zatím na pořadu dne ani rozbíjení ledových ker na Vltavě.

„Situaci na tocích ve správě našeho podniku průběžně monitorujeme a v současné době není takový zásah v daném úseku nutný. Pokud by došlo k rozlivu způsobenému nahromaděným ledem, jsme připraveni použít taková technická opatření, aby byl průtok v korytě obnoven,“ dodala Krainová.

Oteplení posledních dní rapidně nezahýbalo ani s vrstvami ledu na rybnících.

„Sice tloušťu ledu neměříme, ale je pořád okolo těch dvaceti centimetrů. Tedy tam, kde není přítok. Ale určitě lidem doporučuji chodit po ledě pokud možno jen nad malou hloubkou a ne například uprostřed rybníku,“ varuje s pomyslným vztyčeným ukazovákem Josef Chmel z Rybářství Hluboká. „A plochy na bruslení vybírat opravdu jen tam, kde je maximálně metr hloubky. Protože pak už člověk většinou stačí dosáhnout na dno,“ doplňuje s tím, že teď je led sice měkčí, ale silný je zhruba pořád stejně.

A ani nadcházející počasí kvalitě ledu přispívat spíše nebude. Pro tento týden se žádné velké mrazy rozhodně čekat nedají. Podle meteorologů se teploty v noci dostanou maximálně na minus čtyři stupně Celsia a během dne se bude rtuť v teploměrech pohybovat zejména okolo nuly.

A někdy vyšplhá i do plusových hodnot.