„Budeme je sbírat asi do poloviny prosince,“ uvedla Zdena Kolářová z cukrárny. Dobrovolní dárci tu už odevzdali přes stovku brýlí. Někteří přidají na bílý papír i jen samotná skla.


„Každý den někdo něco přinese. Šéfová je vždy jednou za čtrnáct dní odnese a pak se vezou do Prahy. Slíbili nám brýle i ze Svinů, že se o sbírce dozvěděli,“ popisuje stálý přísun darů Šárka Košťálová zpoza pultu cukrárny. Brýle jsou určeny například pro africké země.


„V Čechách se brýle proměří, popíšou, a vyčistí. Je to promyšlený systém, aby se jen nerozdaly bez ohledu na to, kdo jaké potřebuje. Potom se odešlou brýle těm, kteří mají odoperované oči, ale brýle si nemohou dovolit. Nebo by peníze na brýle raději proměnili za jídlo,“ vysvětlila budoucí cestu darů Kolářová.


Lidé přidávají další skla s obroučkami celkem ochotně. „Přinesli mi je známí. Jedna přinesla celou hrst starých brýlí své dcery,“ zmínila k balíčku, který do sbírky přinesla, Dana Bláhová. V přepravce se objevují i sluneční brýle, nebo „popelníková“ skla, ale všechny prý dojdou uplatnění.
Za 10 let už Lions Club při svých akcích shromáždil na 37 milionů kusů brýlí.