Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bubník: Tonda byl rovnej chlap

České Budějovice - Na pohřbuhokejisty Antonína Španingeranechyběl minulý týden jeho přítel a spoluhráčAugustin Bubník.

19.1.2010
SDÍLEJ:

Augustin Bubník na pohřbu Antonína Španingera.Foto: Deník/Václav Pancer


S legendárním českobudějovickým bekem Antonínem Španingerem, který zemřel počátkem ledna, se minulé úterý na českobudějovickém hřbitově rozloučil i jeho bývalý spoluhráč, spoluvězeň a dlouholetý přítel Augustin Bubník.

Mazákem na vojně

Tondu jsem poznal, když jsem v říjnu 1949 narukoval na vojnu do ATK Praha, předchůdce pozdější Dukly. Nastoupil jsem vojenskou prezenční službu a Tonda byl mazák, který už jeden rok za klub hrál.

Nastoupil jsem tehdy s Vovkou Kobranovem a byli jsme pro klub veliká posila. Tonda nás učil všemu vojenskému a co bylo potřeba. Kasárna jsme měli v Malé Chuchli ve vile, kde s námi byli další sportovci – volejbalisté, fotbalisté a stolní tenisté.

Odtud jsme jezdili na tréninky na starou Štvanici. Trénovali jsme brzo ráno, v poledne i večer, někdy třikrát denně, a nikdo nám tehdy neřekl, že máme profesionální trénink.

Tonda byl úžasný, čestný a rovný člověk.

Hrál za ATK Praha, který v letech 1949–50 zvítězil a byl mistrem republiky. Hlavně jsme porazili LTC Praha, kde jsme měli nevyřízené účty s panem Zábrodským. Obě utkání byla velmi tvrdá.

Později jsme byli s Tondou na soustřední na Kladně, kde jsme se připravovali na MS 1950 v Londýně.

Polovinu národního týmu tvořila šestice – brankář Josef Jirka, obránci Antonín Španinger a Přemysl Hainý, v útoku pravé křídlo Vovka Kobranov, ve středu já a na levé straně Josef Štock. Ten byl později s námi také zatčen a dostal rok vězení.

Tonda častokrát vzpomínal, jaký měl hlad, když byl na „Domečku“, ve vojenské věznici na Hradčanech. Říkal vždycky na legrační přilepšenou, že kdyby tenkrát chytil vrabce, tak ho snědl. Bylo to tam hrozné, vojáci zažili těžké vyšetřování, dlouhé několik týdnů.

Tonda pak u soudu dostal osm měsíců. Po propuštění pak hrál fotbal za ATK Praha na Strahově. Byl totiž i výborný fotbalista.

Na Tondu mám ty nejlepší vzpomínky. Často jsme se vídávali, a to i v Praze.

Naposledy jsme spolu byli loni v březnu při odhalení pamětní desky ve Pštrossově ulici, kde za Národním divadlem stávala hospoda U Herclíků. Tam nás 13. března před šedesáti lety zatkli, a tam jsme loni odhalovali pamětní desku. Před rokem jsme si s Tondou říkali – z těch dvanácti na desce, co nás tenkrát odsoudili, už jsme jen tři – my dva tady a Vovka Kobranov ve Švýcarsku. Ten je na tom ale zdravotně špatně.

Obhajoba nebyla

Desku jsme tam dali proto, aby lidé nezapomněli, že vedle vykonstruovaného politického procesu s Miladou Horákovou byl i další proces s hokejisty. Ten byl ale přísně tajný, šlo navíc o soud vojenský. Tehdejší ÚV KSČ si nepřálo veřejný soud, aby nepobouřili lidi, kteří nás měli rádi.

Měli jsme tenkrát 11. března 1950 letět na mistrovství světa do Londýna obhajovat zlato. Na letišti byl náš let odložen. Později přišli páni z ČSTV, byli i z StB, a chtěli, abychom podepsali listiny, že se zříkáme mistrovství, protože nebyla vydána vstupní víza reportérům Laufrovi a Procházkovi. Což byl velký podvod. Za dva dny jsme měli znovu odletět a my jsme jim donesli ukázat fotokopie, že reportéři měli víza vystavená. To byl náš první konflikt se Státní bezpečností.

Bohužel jsme už neodletěli.

Byl s námi tenkrát Jiří Macelis, další Budějičák, kterému se asi čtyři dni předtím narodil syn. Kluci, jdeme to oslavit do naší hospůdky, řekli jsme si. Tak jsme se sešli U Herclíků a trošku se napili alkoholu.

Vězení za velezradu

Když pak Koukal hlásil ve zprávách, proč českoslovenští hokejisté neodletěli na mistrovství světa, byla to lež. Vzbouřili jsme se. Jenže tam už na nás čekala StB, která věděla, že jsme si zde schůzku domluvili. Když došlo k radovánkám a ke zpěvu, začala nás bezpečnost zatýkat.

Tam byl začátek veškeré akce. Později do našeho případu přidali také brankáře, inženýra Modrého, který na mistrovství světa už letět neměl a neměl s mužstvem nic společného. Ale vždycky byl hlavním vůdce národního mužstva i mužstva LTC Praha. Znal se stejně jako já se šéfem amerického úřadu v Praze, který vydával vstupní víza do Německa. Na toho oni nahráli, že být hlavním strůjcem a my dva s Konopáskem jsme prý byli špioni, kteří mu prozrazovali různé věci.

Ve spisech, které mám k dispozici, jsem se později dočetl, že jsem vyzrazoval vojenské tajemství. Jenže já v životě nic vojenského nevěděl. Byl to tehdy v roce 1950 zinscenovaný proces, který udělali. Hlavní slovo měl ministr Václav Kopecký, šéf tehdejšího sportu.

Navrhli nám spolu s Modrým tresty smrti, který ale při přelíčení změnili. Bohumil Modrý dostal za velezradu a špionáž 15 let, já 14, Stanislav Konopásek 12, Václav Roziňák a Vovka Kobranov 10 let, další nižší tresty dostali Jiří Macelis, Josef Jirka, Zlatko Červený, Antonín Španinger, Přemysl Hainý a Josef Stock. Hospodský Mojmír Ujčík, bratr hokejisty ze Sparty, dostal tři roky za to, že tomu tehdy nezabránil.

Letos 13. března tomu bude šedesát let, co nás v hospodě U Herclíků zatkli. Chtěl bych s dalšími členy Konfederace politických vězňů vzpomenout na tehdejší dobu komunistické totality a uctít památku všech lidí, jejichž jména jsou na pamětní desce.

Bohužel z tehdy odsouzené dvanáctky už jsme zůstali jen já a Vovka Kobranov, když teď Tonda umřel. Je mi to moc líto, byl to rovnej chlap.

Autor: Radek Gális

19.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení