Byl mladý a 400 marek za vystoupení se mu hodilo. „Tehdy nemohl tušit, že jeho nohy a obzvlášť modré oči budou jednou tak známé – v souvislosti s hledáčkem zaměřovače v titulcích epizod ‚Místa činu‘, odstartovaných v roce 1970,“ napsal deník PNP.

V souvislosti s probíhajícím soudním procesem grafičky Böttrich-Merdjanowé rovněž kolem filmové upoutávky nyní 69letý Lettenmayer žijící v Dachau zvažuje žalobu na ARD o vylepšení svého tehdejšího honoráře. „Před dvěma roky, k 700. pokračování Místa činu, ještě řekl, že o právních krocích neuvažuje,“ pokračuje deník. „Ani dnes mu prý nejde o tantiémy, ale o princip.“ Zmíněná grafička u prvoinstančního soudu vyhrála – její jméno nyní musí být uváděno u filmů jako autorky titulků. O případném odškodnění má soud rozhodnout 13. ledna.

Proti práci o svátku

Osmý prosinec se v katolických zemích slaví jako svátek Neposkvrněného početí. Někteří si myslí, že jde o oslavu početí Krista, ale je tím myšleno početí samotné Panny Marie. Její rodiče Anna a Jáchym podle legendy nemohli mít dlouho děti. Jáchym odešel na 40 dnů do pouště se postit a modlit, Anna zůstala v Jeruzalémě. Jáchymovi se zjevil anděl a řekl mu, že Anna s ním, Jáchymem, očekává dítě. Jáchym se vrátil, setkal se s Annou u chrámu, objali se a tento moment byl označen za Neposkvrněné početí budoucí Kristovy matky. Proto se také Neposkvrněné početí slaví právě devět měsíců před svátkem Narození Panny Marie 8. září.

Událost nicméně nepřipomínáme kvůli dogmatům, ale proto, že kolem tohoto státního svátku v Rakousku a volna s ním spojeného vznikla iniciativa „Já ne!“ Katolické akce Rakouska, k níž se na facebooku připojilo do středy 11 000 lidí. Odmítají v tento svátek chodit nakupovat. „Já taky nedělám, proč by tedy měli pracovat jiní?“ píše jedna z debatérek. Jak uvedl linecký deník OÖN, akce vyvolala hodně diskusí „k prekérním pracovním podmínkám téměř půl milionu zaměstnanců obchodu“, ale také jiných pracovních skupin například v nemocnicích, exekutivě, hromadné dopravě a médiích, kteří musejí o nedělích a svátcích pracovat.