„Svatá pravda,” komentovali příchozí parte pohřbívaných iluzí o pravdě, slušnosti, ohleduplnosti, solidaritě, bezplatném zdravotnictví, bezplatném a kvalitním školství, zaměstnanosti a životních jistotách, právním státu, nezávislé justici, vzkvétající ekonomice, poctivých obchodnících a řadě dalších snů.
„Scházíme se proto, že nám přijde, že situace v naší zemi je neúnosná a máme pocit, že by lidé měli vyjít do ulic a společně to začít řešit,” vysvětlila svolavatelka akce Marie Březinová.

Důležité ale podle ní není stavět se proti současnému dění, ale snažit se vytvořit něco pozitivního. „Na setkání by si měli lidé uvědomit, že takhle to už nejde a zároveň by mohli zkusit podat návrhy na možná řešení,” zdůrazňuje.

Kritiky politických poměrů zaznělo dost: „Čekali jsme, že se to po té revoluci vyvrbí jinak.”„Je to samý šlendrián, Kocourkov, chybí stovky miliard a jediný, kdo to zaplatí, jsou obyčejní slušní lidé. Tu zátěž politici nerozprostřou rovnoměrně, usnadňují život bohatým a doplácí na to mladí a senioři.” „Bylo tady řadu let pohřebné, Kalousek ho zrušil. To mají lidi za to, že celý život platí daně? Ani slušný pohřeb nebudou mít. Je to ostuda.” „Kolikrát ani slušný důchody lidi nemají. Copak v téhle zemi může vyrůstat dost lidí, kteří budou pak platit daně? Vždyť bez porodného si kdekdo děti rozmyslí!” „Výběrová řízení jsou jen divadlo, když chcete mít šanci zvítězit, musíte někoho podplatit.” „Od politických stran nečekám žádnou změnu, to je marný. Politici šli do parlamentu akorát zbohatnout. ” „Spodina národa, která se dostala nahoru. A my jsme si je zvolili!”„Chtělo by to, aby tam už dlouho nebyli, potřebujeme vládu odborníků.” „Je čas to změnit. Kdy to přijde? Myslím, že společnost musí napřed klesnout úplně na dno. A už to začíná.”

Setkání se konalo symbolicky 17. listopadu. „Právě k tomuto datu se váže fakt, že si lidé dokázali prosazovat svá práva, a to by se mělo dít i dnes,” říká Březinová. Popírá ale, že by impuls ke svolání akce měl něco společného se jmenováním dosavadního vicehejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby ministrem průmyslu a obchodu. Ani toto téma ale nezůstalo bez povšimnutí „Jak se může stát lékař ministrem průmyslu? Takové práci nemůže rozumět. Jsou to diletanti,” zaznělo z úst Budějčáků na konto vrcholných politiků.

Vyjádřit svůj nesouhlas s vládními reformami přišlo také ve středu v předvečer 22. výročí sametové revoluce několik desítek obyvatel Českých Budějovic. Pokojné shromáždění před DK Metropol organizovala občanská iniciativa ProAlt spolu s odboráři.

Třebaže včerejší happening u kašny skončil v 15 hodin, u improvizovaného pomníčku iluzí o demokracii se během odpoledne a večera zastavovali další lidé a hořících svíček tu neustále přibývá.