Skvěle se cítí v parcích, stojí o vybudování multikulturního centra Rejnok, naopak nefandí dalšímu obchodnímu centru IGY 2. Na náměstí by raději místo parkovacích ploch viděli stromy, vadí jim dopravní zácpy a stydí se za stav vlakového nádraží. O tom, že by mohli sami ovlivnit změny, ale pochybují. Takoví jsou Budějčáci podle unikátního projektu Humans of Budějovice.

Právě ten v pondělí večer odstartoval letošní ročník Budějovického Majálesu. Spojil v jednom představení divadlo a sociologický průzkum. Na pódiu se sešla rov᠆ná stovka obyvatel města a během večera odpověděli na stovku vážných i odlehčených otázek. Leckdo tak na᠆příklad přiznal koupel v kaš᠆ně, jízdu načerno v MHD či ztrátu orientace po překročení bludného kamene.

Diváci při pondělní premiéře a úterní derniéře měli možnost sledovat reprezentativní vzorek obyvatel města, kteří se podle svých postojů k předestřeným tématům přesouvali po jevišti a vytvářeli tak zajímavý živý graf. Nápad se podle režiséra představení Janka Lesáka zrodil zcela spontánně. „V rámci projektu Platform Shift + začalo Malé divadlo už před více než rokem spolupracovat se studenty z Gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Když jsme se bavili o tom, co by je zajímalo a co by rá᠆di na jevišti viděli, začala se témata brzy točit okolo příběhů náhodných lidí. Z toho se pak postupem času vyvrbil tento projekt," líčí.

Následovalo shánění reprezentativního vzorku stovky Budějčáků. „Spoustu času stála snaha je ukecat, ale ve finále je máme a jsou skvělí," chválil vesměs laické herce.

„Tím, že jsou to dobrovolníci, nemohli jsme si dovolit je připravit o mnoho jejich volného času. Kompli᠆kovaná proto byla režijní příprava, všechno to, co se za normálních okolností odehrává na zkouškách, jsme museli vyřešit jenom v hlavě a doufat, že to ve finále bude fungovat," směje se Janek Lesák.

Obdiv nad prací organizátorů neskrývala těsně před premiérou ani jedna z laických hereček Jitka Bílková, která se svým účinkováním rozhodla podpořit snahu mladého týmu, v němž už několik let působí i její dcera. „Je s podivem, co dali dohromady z pouhých devíti zkoušek. Humans of Budějovice je zajímavý sociologický projekt, znám jeviště z pohledu diváka a dneska ho konečně poznám z druhé strany," těšila se usměvavá žena, která ve městě žije už čtvrtstoletí.