Dopravní zácpy, přeplněná parkoviště, boj o místa ve školkách, to jsou jen některé problémy, se kterými se v posledních letech potýkají obyvatelé Budějovic. Zatímco nároky na infrastrukturu rok od roku stoupají, obyvatel paradoxně ubývá.

Potvrdilo to i loňského sčítání obyvatel, jehož výsledky právě zveřejňuje Český statistický úřad. O překonání hranice sto tisíc obyvatel si mohou České Budějovice nechat jen zdát. Za posledních deset let se odsud odstěhovalo téměř tři a půl tisíce lidí a počet obyvatel tak klesl z 97 339 na 93 883. Naproti tomu velký boom prožívají satelitní městečka. V některých z nich už bydlí dvakrát tolik lidí než dříve, například Srubec měl v roce 2001 pouhých 917 obyvatel, k březnu 2011 se počet vyšplhal na 1895. Přibývají i nové domy, v Litvínovicích lidé během deseti let přistavěli 306 budov, v Boršově nad Vltavou 253.

Jedním z důvodů, proč obyvatelé mizí z krajského města do satelitů, je podle Barbory Kubatové i způsob, jak se radnice staví k zájmům svých občanů. Na mysli má například záměr vybudovat jižní spojku nedaleko Malého jezu, proti které se zvedla loni obrovská vlna nevole. „Věřím, že občané jsou pro město důležitější a nebudou nadále vytlačováni do okrajových satelitů třeba na úkor výstavby nových obchodních center,“ kritizuje dění ve městě v posledních letech.

Jasno v otázce, zda je výhodnější bydlet ve městě či v satelitu, má devětadvacetiletá Alena Bártová: „Chápu, proč lidé z města odcházejí do satelitů, já totiž právě řeším něco podobného. Celý život jsem bydlela téměř v centru Českých Budějovic, ale po svatbě jsme se s manželem rozhodli pro změnu. Chtěli bychom si co nejdříve koupit parcelu na Srubci nebo Hlincové Hoře. Láká nás klidné prostředí, ale zároveň snadná dostupnost velkého města, kde si stále budeme moci všechno jednoduše vyřídit,“ vysvětluje.

Tento trend byl ještě před pár lety trnem v oku budějovické radnici i z ekonomického hlediska. Vedení města usilovalo o to, aby naopak k tehdejším 95 tisícům obyvatel přilákalo nové duše a město tak překročilo stotisícovou hranici. Markantně by mu pak vzrostly příjmy. Radnice proto neváhala oslovit ani několik okolních obcí s návrhem na sloučení.

Takové snahy jsou už zapomenutou minulostí a fakt, že z Budějovic za poslední léta zmizelo více než tři tisíce obyvatel, není žádná tragédie. „Od roku 2008 platí zásadní novela zákona o rozpočtovém určení daní, podle něhož dostávají obce od státu podíl na výnosu určitých, tzv. sdílených daních. Před uvedenou novelou byl podíl ze sdílených daní pro jednotlivé obce a města zásadním způsobem ovlivněn zařazením obce podle počtu obyvatel do jedné ze 14 kategorií. Kategorie, v níž se nacházelo město České Budějovice, byla 50 001 až 100 000 a další kategorie, kam mělo město snahu se zařadit, byla 100 001 až 150 000 obyvatel. Zařazením do vyšší kategorie by si město pomohlo k vyšším daňovým příjmům v řádu set milionů korun,“ vysvětluje někdejší situaci města náměstek primátora Miroslav Joch.

„V současné době jsou tyto velké skoky ve velikosti obcí nahrazeny podstatně jemnějším dělením, tzv. metodou postupných přechodů. Nyní se malá změna počtu obyvatel neprojeví tak zásadním dopadem do příjmů obce. Například pro České Budějovice snížení o zhruba tisíc obyvatel se projeví snížením daňových příjmů cca o procento. Obdobný dopad, ale s opačným znaménkem by mělo i zvýšení počtu obyvatel města,“ vypočítává Miroslav Joch.