Nečekaně a náhle 5. srpna odešel další člen kapely Fešáci bubeník Martin Melničenko, který byl členem hudebního tělesa bez přerušení od roku 1998. Za bicí poté usedl Filip Kobrle z Českých Budějovic, který s kapelou vystupoval dva roky jako perkusista. „Byla to nejšetrnější metoda, kluci mě znají a ten repertoár vlastně znám. Naskočil jsem ze dne na den do rozjetýho,“ říká Filip Kobrle, který se musel za týden naučit celý repertoár Fešáků- asi sto písní. „Naštěstí jsem je nemusel naposlouchávat, znal jsem je i pozpátku,“ říká s oddychem, ale přiznává, že měl před vystupováním trému. „Nakonec na ni ale nebyl čas,“ dodává bubeník, pro kterého je členství v kapele splněný sen.

Rodiče ho na Fešáky vzali ve čtyřech letech a „na nich vyrostl“. Ve 14 letech se tenkrát prý nesmělý kluk odvážil napsat dopis členu Petrovi Novotnému, baviči a moderátorovi. „Vzali mě s Tondou Kny do zákulisí. Začal jsem s nimi spolupracovat textařky,“ vypráví. K pětačtyřicátinám kapely pomáhal Budějčák organizačnímu týmu a později přešel na perkuse.

Loni kapela oslavila padesáté narozeniny koncertem v pražské Lucerně. Letos vydala dvojcédéčko se záznamem z Lucerny, které pokřtí na budějovickém koncertě. „Na křest vytáhneme diváka z publika a za statečnost si ho odnese domů,“ slibuje muzikant. Program koncertu, retro vánoční salon, vzpomene na 70. a 80. léta. Kromě fešáckých melodií zazní retro hity od Olympic, Balet nebo Karla Gotta v country úpravě v podání dobově oděných Fešáků. Hostem bude zpěvák a kytarista Petr Kocman.

Na svůj první koncert doma se Filip Kobrle, kterému jinak jezdění za koncerty po republice a na zkoušky do Prahy nevadí, prý těší, ale má i trému. „Doma to bude intenzivnější i svazující,“ myslí si nový Fešák.

Oslavili půlstoletí, vydali knihu a 5 CD Vznikli 22. 12. 1967 v Ústí n. Labem jako Greenes poté Blue Grass Hoppers. Založili jí Pavel Brümer, Karel Poláček a Jan Turek. Od roku 1974, kdy přichází Michal Tučný, Petr Novotný a Tomáš Linka, vystupují jako Fešáci. Kapela pořádá saloony plné humorných scének. Vystřídali se v ní různí umělci, např. dvojice bavičů Josef Mladý – Josef Alois Náhlovský. Kapelníkem je kytarista a zpěvák Antonín Kny. Loni kapela oslavila 50 let. K jubileu si nadělila trojcédéčko svých hitů i novinek, knihu o historii kapely a koncert v Lucerně, letos dvojcedéčko z koncertu.