Vyplývá to z analýzy neziskové organizace Forum 50 %.

„Je to škoda, protože ženy jsou pro kompromisy a vždy se snaží najít nějaké řešení," říká Petra Šebestíková, znovuzvolená zastupitelka za TOP 09.

„Tak malé zastoupení žen je snad až ostudné," myslí si Světlana Procházková 
z uskupení Ženy 2014. To získalo v komunálních volbách jen přes dvě procenta hlasů, 
a do zastupitelstva se tak nedostalo. Kandidátka Žen 2014 byla přitom čistě ženská. „Nabídli jsme voličům možnost  nechat rozhodovat o městě více žen, ale lidé ji nevyužili. Zdá se, že ani samotné ženy –  voličky," dodává Světlana Procházková.

Dlouhé roky působila ve vedení města jako náměstkyně primátora Ivana Popelová, do jejíž gesce spadala i doprava. Lidé jí přitom dávali často najevo, že právě žena by o dopravě rozhodovat neměla.

„Bylo dost těžké prosazovat některé záměry," líčí své zkušenosti Ivana Popelová. „Nebylo až tak obtížné jednat za město na odborné úrovni 
s jinými organizacemi. Horší bylo uspět v radě města nebo 
v zastupitelstvu," dodává.

V institucích podle náměstkyně primátora sedí odborníci, kteří se baví ve věcné rovině. Kdežto do politiky jdou lidé s určitým sebevědomím a ti jsou pak neradi, pokud jim někdo v debatě nabourává jejich ego a zažitou představu, že žena dopravě nemůže rozumět.

Grafika.

„Z předchozích let jsme měly zkušenosti s tím, že ženy se na smíšené kandidátky moc nehrnuly. Ale když jsme je oslovily s myšlenkou, že postavíme ryze dámskou kandidátku jako protiváhu převážně mužským uskupením, zaujala je tato nabídka daleko více," říká Světlana Procházková, která uskupení Ženy 2014 vedla do volebního boje 
v Českých Budějovicích.

„Ženám se asi všeobecně moc nechce boxovat s muži 
o místa a pořadí na kandidátních listinách. Zřejmě si na dámské kandidátce pouze 
v ženské společnosti připadají rovnější," vysvětluje.

Ženy si prostě musejí své místo mezi muži vybojovat, alespoň podle Evy Hajerové 
z ČSSD. „Je to vidět i na tom, jak jsou postavené mnohé kandidátky. Ženy často končí až na spodních místech, muži je prostě vytlačí," říká opakovaně zvolená zastupitelka. „Na komunální úrovni se řeší především problémy, které jsou navázané přímo na dané město. Díky tomu si s kolegyněmi zastupitelkami rozumíme napříč politickými stranami. Máme i společné zájmy a podobné sociální cítění," vysvětluje Eva Hajerová.

A jaký je mužský pohled na věc? Podle staronového zastupitele za KSČM Ivana Nadberežného není pro ženy tak důležitá kariéra, což je jejich výhoda. „Muži jsou ambicióznější. Navíc ženy nemají sklony ke korupci, což je pozitivní. Jsou citlivější, víc se řídí srdcem," říká Ivan Nadberežný. „My ale v zastupitelstvu žádnou ženu nemáme," dodává.

Dosavadní náměstkyně budějovického primátora Ivana Popelová poukazuje na další rozdíl mezi mužským a ženským světem: „Ženy musejí zvládnout hromadu věcí nejen v práci, ale i v domácnosti. 
A při řešení problémů předvídají, jaký bude mít konkrétní krok důsledky."