Nová dětská hřiště, agility parky pro psy, lavičky nad slepým ramenem řeky Malše nebo projekt, který zkoumá, co by chtěli Budějčáci u Malého jezu. To jsou příklady návrhů obyvatel Českých Budějovic, které v uplynulých letech přímo podpořila jihočeská metropole. Stalo se tak v rámci zvláštní kapitoly městského rozpočtu.

Na takzvaný participativní rozpočet mají České Budějovice letos opět připraveno deset milionů korun. Stejně jako vloni. A návrhy už se mohou podávat. Podle náměstka primátorky Petra Maroše ale město chystá jiný systém hodnocení navržených projektů. Například proto, aby byly v souladu s dlouhodobými plány města.

Park Dukelská finišuje, od května má znovu otevřít.
Park Dukelská finišuje, od května má znovu otevřít

„Chtěli jsme se poučit z přešlapů loňských ročníků. Celý proces jsme proto revidovali a navrhli několik z našeho pohledu zásadních změn,“ uvedl Petr Maroš. Podporu už by neměly dostávat projekty nekvalitní nebo takové, jejichž výsledkem bude jen podklad pro nějakou investici, a ne investice samotná.

Územní komise a rada města

Významné slovo dostanou územní komise, které jsou poradním orgánem rady města a pro jednotlivé části města se sestavují hlavně na základě nominací stran sedících v zastupitelstvu. Zrušeno bude také členění na malé a velké projekty a maximálně bude možné získat na jeden projekt dva a půl milionu korun.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakceVelkou změnou je také to, že každý navrhovatel může podat pouze jeden projekt a je vyžadována jeho aktivní spolupráce v průběhu hodnocení a realizace. Zrušeno bude sbírání podpory pro návrhy na internetu (tzv. lajkování) a každý projekt bude veřejně projednán na územní skupině za účasti navrhovatele. Hodnocení proveditelnosti je potom nově rozděleno do více fází. Projekt je nejprve hodnocen příslušnou územní skupinou z hlediska místní vhodnosti a prospěšnosti. Poté pracovní skupinou magistrátu z hlediska majetkového a ekonomického a rozhodující slovo má rada města, která projekt posuzuje z hlediska strategického rozvoje města.

Návrhy na projekty mohou občané přihlašovat letos od dubna až do konce května 2023.