Křižovatka ulic Dlouhá louka a Husova, křižovatka Diamant a křižovatka u Kauflandu. Na těchto místech Českých Budějovic lze během následujících pěti dnů čekat veliké zácpy a dopravní problémy.

Ve čtvrtek úderem deváté hodiny ranní se totiž otevřou brány Výstaviště. Během následujících dnů se zde uskuteční již 36. ročník největšího tuzemského agrosalonu Země živitelka. Mezi oblasti, které výstava nejvíce zasáhne, patří zejména dopravní situace v krajském městě.

„V místech, kde bude provoz nejhustší, v bezprostřední blízkosti výstaviště, budou dopravu řídit policisté,“ uvedla českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Hlídky na přechodu

To se týká v úvodu zmíněných křižovatek a dalšího stěžejního místa, přechodu pro chodce před branami výstaviště. I tam se objeví dopravní policisté.

Složitá situace se dá předpokládat také při parkování. V blízkosti výstaviště je několik obchodních domů, kolem kterých jsou rozsáhlé plochy na stání aut. I ty však obchodníci v době Země živitelky zpoplatní.

„Žádné zvláštní místo pro návštěvníky Země živitelky vyhrazeno nemáme. Během výstavy budeme za parkování vybírat poplatek. To se samozřejmě nedotýká našich zákazníků, kteří zde mohou stát s autem zdarma. Stačí, když se při výjezdu prokážou platnou účtenkou z nákupu,“ uvedl vedoucí prodejny BauMax v Českých Budějovicích Roman Kratochvíl.

Jakou částku budou vybírat, Kratochvíl v tuto chvíli ještě neví. Podle jeho vyjádření bude ale dostatečně velká na to, aby návštěvníky od parkování odradila. Podobně přistoupil k výběru poplatků i řetězec Tesco.

„Parkování před naším obchodním domem bude v době Země živitelky pochopitelně možné. První dvě hodiny budou zdarma, každá další započatá hodina přijde na padesát korun. Naši zákazníci, kteří se při odjezdu z parkoviště prokážou platnou účtenkou za minimálně dvě stě korun, nic samozřejmě platit nebudou,“ uvedl Roman Procházka ze zákaznického centra obchodního řetězce Tesco.

Jediným místem, kde se peníze vybírat nebudou, je Kaufland. „Naše parkoviště po dobu konání této akce zpoplatněno nebude. Rádi bychom ovšem apelovali na návštěvníky veletrhu a požádali je o ohleduplnost, aby umožnili i našim zákazníkům zaparkovat a v klidu si nakoupit,“ konstatoval mluvčí obchodního řetězce Kaufland Michael Šperl.

Výzva policie

V souvislosti s veletrhem Země živitelka vyzývá Policie České republiky návštěvníky výstavy, aby zaparkovali svá vozidla na hlídaných parkovištích, pokud to bude možné.

„Mohou tím lépe zamezit krádežím automobilů a věcí v nich uložených,“ připomněla policejní mluvčí Regina Tupá. Rovněž žádá občany o trpělivost při dopravních zácpách a zároveň je vyzývá, aby dbali pokynů dopravních policistů, kteří budou na místě.

Živitelky se letos zúčastní 617 vystavovatelů a obchodníků, z toho 23 zahraničních firem ze 17 zemí. Oproti loňskému ročníku, kdy přijelo 534 vystavovatelů, přibylo i obchodníků ze zahraničí. Poprvé nabídne i prodejní výstavu zbraní.

Parkování autobusů

– parkoviště pod Dlouhým mostem s možností částečného využití náplavky (50 autobusů)
– Zemědělská fakulta JČU ve Čtyřech Dvorech
– parkoviště před Výstavištěm v Českých Budějovicích