A to nejen proto, že část zasedání se uskuteční v obřadní místnosti, která bývá v pátek obvykle plná svatebčanů. Premiérově budou slavnostní slib na stejném místě skládat i zastupitelé. Akt tak získá důstojnou atmosféru, která v jednacím sále kvůli omezenému prostoru v lavicích pro řadové zastupitele dosud chyběla.

„Malou komplikací je to, že od 14 hodin je v obřadní síni svatba, takže se tam zastupitelé nemohou dlouho zdržovat," nastiňuje dosavadní primátor Juraj Thoma s tím, že poté se již všichni přesunou do běžných prostor vybavených potřebnou technikou.

Svatební obřady se ale budou s programem zasedání prolínat celý den. „Ještě jedna svatba je od 11 hodin, oddávat bude náměstek Petr Podhola. Nezvolíme-li primátora do 14 hodin, oddá i druhý pár snoubenců pan Podhola. Bude-li zvolen primátor, oddávajícím se stane už on. V tom případě ale jednání zastupitelstva na chvíli přerušíme. Zákon to tak říká, je-li zvolen primátor, zmocnění pro ostatní oddávající padá, takže oddávat nemůže nikdo jiný než primátor," vysvětluje Juraj Thoma.

Nastávající novomanželé se ale nemusejí bát o termín sňatku ani v případě, že zastupitelé nestihnou nového primátora do jejich velkého okamžiku zvolit. Situace, že by je neměl kdo oddat, nemůže nastat.

Dle zákona o matrikách mohou snoubenci uzavřít manželství před starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva.  V období ode dne konání voleb až do okamžiku, kdy zastupitelstvo zvolí nového primátora nebo alespoň jednoho náměst᠆ka primátora, mohou prohlášení o uzavřené manželství přijímat dosavadní primátor a jeho dosavadní náměstci.

Nové zastupitele, pokud s návrhem souhlasí, pověří funkcí oddávajících nová rada města. „Vedení oddělení matrik již zastupitele s otázkou, zda jsou ochotni ujmout se takové funkce, oslovilo," dodává mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Pozlacený řetěz se znakem města váží dvě kilaPrimátorský řetěz.Primátora, kterého dnes zvolí zastupitelé, bude při slavnostních příležitostech zdobit primátorský řetěz. Podle Juraje Thomy, jenž si ho věšel na krk v posledních osmi letech, pochází tento exemplář z pozlaceného stříbra někdy z počátku 90. let 20. století. „Vím, že jej používal už jeden z mých předchůdců Miroslav Beneš v letech 1994 až 1998," upřesnil Juraj Thoma.

Jednotlivé články primátorského řetězu, jenž má své místo v trezoru na radnici, tvoří otisky dochovaných historických pečetí. „Vždy, když panovník udělil městu nový znak, připojil i otisk pečetidla," vysvětlil Juraj Thoma. Hlavní částí řetězu je původní gotický znak Budějovic.

Primátorský řetěz může nosit jen primátor, a to třeba při svatbách nebo vítání vzácných návštěv. „V jednom volebním období byla snaha, aby své řetězy měli 
i náměstci primátora, ale nakonec záměr neprošel," doplnil Juraj Thoma.

Dary pro primátora: těstoviny 
i popelníček

Svou pracovnu v historické budově českobudějovické radnice končící primátor Juraj Thoma již vyklidil pro svého nástupce. Když shromažďoval své věci do přepravek, objevil přitom mnoho již téměř zapomenutých „pokladů".

Mezi nimi i balení těstovin. „Naštěstí mají trvanlivost do roku 2016, takže si na nich ještě pochutnám," smál se Juraj Thoma, jenž dlouho marně přemýšlel, kde k potravině přišel. „Nakonec se mi vybavilo, že mi těstoviny daroval starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman před prvním ročníkem půlmaratonu. Někteří sportovci jsou přece na nudlové dietě, takže to byl stylový dárek," pochvaloval si muž, jenž stál v čele města osm let.

Dalším překvapivým objevem byly předměty, které do primátorovy pracovny asi před třemi lety přinesl starší pán. „Byla to soška Panny Marie, nějaké hrnečky a také popelníček. Prý mi to manželka toho pána odkázala v závěti. Bohužel jsem ji ani jejího manžela neznal a snad ani nikdy předtím neviděl," doplnil Juraj Thoma.

Celkem šest přepravek Juraj Thoma naplnil knihami, které za dobu svého působení na radnici dostal většinou i s věnováním. „Knihy mám rád, takový dar mi vždy udělá největší radost. Knih není nikdy dost. Rád jsem je nejen dostával, ale mnoho jsem jich i daroval," dodal.