Zastupitelstvo schválilo před dvěma měsíci po dlouhých debatách a tahanicích koupi domu, který soud nedávno nařídil vydat restituentům. Jenže v městské pokladně na tuto transakci nejsou peníze. Vše se tedy obrazně řečeno vrací na začátek vyjednávání. „Budeme doporučovat zastupitelstvu, aby od koupě objektu bylo ustoupeno,“ popsal Deníku náměstek primátora Rudolf Vodička současný postoj rady města k problému.

Letošní rozpočet s nákupem nemovitosti, která je součástí divadelního komplexu ve Stejskalově ulici, nepočítal. Navíc se městu letos propadly daňové příjmy, a tak si nákup schválený zastupitelstvem nemůže dovolit. Poslední úprava rozpočtu našla úspory ve výši zhruba 85 milionů korun, ale potřebných 17,5 milionu korun na koupi domu stejně pořád chybí. „Město by si muselo na objekt půjčit. Nejsme schopni uskutečnit koupi za tuto cenu do konce roku,“ vysvětlil postoj rady města Vodička, podle kterého tak je znovu k dispozici několik možností.

Město může opět jednat s restituenty o jiné ceně nebo odkladu platby. Za druhé lze zůstat v nynějších prostorách v nájmu a za třetí je možné část divadla přestěhovat. „Nevíme, jaké varianty má připravené rada města,“ uvedl v pondělí ředitel divadla Jiří Šesták. Dodal ale, že bude akceptovat stanovisko, které zaujmeměsto. Podle Šestáka by ale například pronájem budovy byl jen vkládáníním peněz někam, odkud se nevrátí.

„Máme připravené všechny varianty. Během měsíce jsme schopni prostory vydané restituentům opustit,“ připojil Šesták s tím, že komplikace spočívá v tom, že běží sezona. Nejzákladnější úpravy pro zřízení nového předprodeje by si podle Šestáka vyžádaly dva miliony korun. U celkových úprav se hovoří o částce i k 15 milionům korun. „V nějakém nouzovém režimu jsme schopni přečkat v provizorních prostorách,“ řekl Šesták, ale zdůraznil, že dlouhodobě by musela přijít větší rekonstrukce. Zastupitelstvo bude jednat o divadle koncem listopadu.