Radnice by ráda lávku pro pěší a cyklisty přes Vltavu nedaleko nemocnice změnila v územním plánu na regulérní silniční most. Až by se projekt někdy v budoucnu realizoval, tak by vedle pěších mohla přes řeku i osobní auta nebo kamiony do blízkých papíren. Podle náměstka primátora Františka Konečného by to pomohlo rozmělnění dopravy ve městě.

Jenže se objevila nečekaná komplikace, vedle dlouhodobého nesouhlasu části obyvatel lokality u nemocnice. Ukázalo se, že sousední Litvínovice, přes jejichž katastr by k mostu vedla silnice od západu, počítají s přemostěním u Papírenské ulice.

A skutečnost, že se plány na přemostění Vltavy u nemocnice v Českých Budějovicích dotýkají dvou katastrů je značným problémem.

Výstavba D3 na trase Úsilné - Borek.
Dálnice D3, to je ohňostroj komplikací

Protože ve chvíli, kdy budějovická radnice chce mostk ulici L. B. Schneidera v územním plánu „zvětšit“ potřebuje i přístupovou silnici od kruhové křižovatky v Litvínovicích. A kvůli zmíněné silnici ji čeká jednání, protože Litvínovičtí vyjádřili se změnou, kterou chystají České Budějovice, nesouhlas.

Jenže podle starostky Litvínovic Aleny Novákové se obec nevyjadřovala k mostu. „Nejsme proti mostu u nemocnice,“ zdůrazňuje Alena Nováková s tím, že to je věc města. Ale starostka připojuje, že Litvínovičtí mají v územním plánu k nemocnici vedenou pouze stezku a kapacitní silnici mají namalovanou na most do nedaleké Papírenské ulice (ten má v územním plánu i město). Pokud by se něco mělo změnit, znamenalo by to pro obec velký zásah do územního plánu. Litvínovičtí se ale nebrání případnému jednání s městem.

Náměstek primátora Petr Podhola, do jehož pravomoci spadá územní plán, už navrhl termín schůzky na polovinu května.

Snaha Budějovic o „zvětšení„ mostu u nemocnice, se tedy nezastavila. Důležité nyní bude podle Petra Podholy vyjasnění postojů a požadavků s Litvínovicemi. Až pokud by se nenašlo přijatelné řešení, musely by zřejmě České Budějovice plán na „zvětšení“ mostu u nemocnice odložit a v územním plánu by jim zůstala jen lávka pro pěší a cyklisty.

To by uvítala Irena Šefčíková ze sdružení Domovina, které plány na „větší“ most u nemocnice dlouhodobě kritizuje. „Čekáme, co se bude dít dál, uvidíme, jak se to vyvine,“ říká Irena Šefčíková. Zdůrazňuje ale, že z pohledu Domoviny by město mělo mít snahu spíše tlumit automobilovou dopravu a nezavádět ji například k nemocnici do klidové lokality.

Zanádražní komunikace.
Tunel do Vrbného má změnit směr