Doprava. Tak zní pravidelně odpověď většiny občanů na otázku, co je největším problémem Českých Budějovic.

Radnice proto plánuje, že v nejbližších letech vloží do nových dopravních staveb stovky milionů korun, aby se situace zlepšila. V různé fázi příprav je například v severní části města propojení Okružní ulice na křižovatku u Globusu a na jihu zase spojení od Litvínovic do Mladého.

Doprava zřejmě bude i jedním z hlavních témat nadcházejících komunálních voleb. ODS chce třeba občany oslovit s velkoformátovou mapou města a ukázat jim, kde všude by se mělo stavět. „Naší povinností je vybudovat nové kapacitní komunikace,“ konstatoval náměstek primátora František Jelen (ODS) k problematice dopravy. Jelen je také přesvědčen, že se podaří sehnat dostatek financí. „Město na to vidí,“ zdůraznil Jelen a připojil, že se vždy nejedná o akce, které by mělo financovat pouze město. Počítá se i s penězi kraje nebo státu.

Kritici ale současné radnici vytýkají třeba přílišný rozmach investic. „Všude se kope, pak se zjistí, že nejsou peníze a pak se to zastavuje,“ uvedl pro Deník Miroslav Joch, opoziční zastupitel za ČSSD.

Někteří jdou ve výtkách ještě dál. „Kdybych chtěl být jízlivý, tak řeknu, že teď se probudili. Po šestnácti letech zjistili, že je doprava v Českých Budějovicích problém a budou ho řešit, to je s podivem,“ řekl Deníku František Pohanka, českobudějovický lídr komunální kandidátky SPOZ a Suverenita, blok Jany Bobošíkové.

Čtěte také: