Podle náměstka primátora Juraje Thomy jde o reakci na petice, které protestovaly proti rušení nočního klidu v Chelčického ulici nebo v Žižkově třídě v souvislosti s provozem tamních nonstop podniků. „Mělo by se tím zabývat zastupitelstvo v únoru nebo v březnu,“ říká Juraj Thoma a dodává, že to jsou první zasedání v příštím roce.

Město se už v minulosti pokoušelo nějakým způsobem rušení nočního klidu řešit vlastní vyhláškou. Ale zatím největším pokrokem byl zákaz pití alkoholu na veřejnosti v některých částech Budějovic. Teď by mohlo nařídit nonstop otevřeným podnikům, aby v přesně vymezenou dobu nuceně zavřely.

Noční hluk zaměstnává velkou měrou i městskou policii. Podle Davida Štýfala, tiskového mluvčího strážníků, dokonce stížností přibývá. Třeba v Chelčického ulici eviduje městská policie za rok 2017 od ledna do 28. listopadu 19 nahlášených událostí, letos už je to za stejné období 30 oznámení na rušení nočního klidu. „Jsou to ale všechna oznámení, nesouvisejí jen s bary v lokalitě,“ doplňuje k problému David Štýfal.

Buď určení nucené zavírací hodiny nebo nařízená technologická přestávka provozu. Takové možnosti mají České Budějovice podle náměstka primátora Juraje Thomy, pokud by sáhly k omezení otevírací doby nonstop podniků ve městě. Náměstek primátora ale dodává, že by se netýkalo všech, jen těch, s nimiž je spojeno nadměrné rušení nočního klidu.

Věc by se mohla řešit v zastupitelstvu na prvních zasedáních příštího roku. „Určitě k tomu bude velká diskuse,“ předvídá Juraj Thoma ale doplňuje že na druhou stranu hlášení o rušení nočního klidu ve městě jsou velkou měrou spojena s nonstopy. A Juraj Thoma připojuje, že ústavní soud přiznal nedávno obcím právo omezovat nonstop provozy. Cílem je ochrana občanů před rušením nočního klidu. Například technologická přestávka by mohla být nařízena v rozsahu čtyř nebo šesti hodin.

V případě Budějovic by se ale podle náměstka primátora mělo jednat o vybrané podniky, nešlo by o stanovení tak zvané policejní hodiny, která by platila pro všechny bary či restaurace bez výjimky jako zavírací čas.

Třeba v Žižkově třídě se za uplynulý rok skoro zdvojnásobil počet případů rušení nočního klidu. Podle statistik městské policie to bylo v roce 2017 od ledna do 28. listopadu šest případů, letos už je 13 oznámení. Ne všechny musejí souviset s provozem barů či nonstopů. V celém městě jsou to pak za rok stovky výjezdů strážníků.

Nejvíce stížností na rušení nočního klidu eviduje budějovická městská policie v historickém centru. „Jsou zde bary, restaurace, příležitostné akce, nejvíce lidí, kteří se chtějí bavit,“ říká David Štýfal, tiskový mluvčí městské policie.

Nejvíce událostí je hlášeno v nocích ze středy na čtvrtek, z pátku na sobotu a ze soboty na neděli. Přibývají k tomu také různé sezónní záležitosti.

Podle Davida Štýfala, tiskového mluvčího městské policie je ale problematické takové jednání postihnout. Stačí, aby se lidé, kteří třeba kouřili před nočním podnikem, vrátili dovnitř, nebo aby ztišili své jednání, když vidí, že se hlídka strážníků blíží. Omezení provozu nonstopů by však mohlo podle Davida Štýfala situaci příznivě ovlivnit.

Problémy s rušením nočního klidu se netýkají jen Budějovic. V Týně nad Vltavou například omezili v problematické lokalitě sídliště Na Hlinkách provozní dobu barů a restaurací už před několika lety.