Narcisy, krokusy či modřence už je možné vidět na záhonech na veřejných prostranstvích i v zahradách v Českých Budějovicích. Květy zdobí nejen Senovážné a Mariánské náměstí, Sokolský ostrov Havlíčkovu kolonii i další místa Českých Budějovic. Město již v předchozích letech začalo s intenzivní výsadbou trvalek na záhony ve středu města. V poslední době se objevily třeba na kruhových objezdech na Zanádražní komunikaci, ale obyvatele i návštěvníky města těší také letničky v květináčích na náměstí Přemysla Otakara II. a další na mostech a pěších zónách.

I v letošním roce se tyto květináče na zábradlích mostů přes řeky i Mlýnskou stoku objeví a přibydou i další, a to na Železném mostu a na mostu Karla IV., který prošel vloni kompletní rekonstrukcí a výstavbou nového kovaného zábradlí. Na náměstí Přemysla Otakara II. budou na jaře umístěny nové nádoby na letničky a stromy ve speciálních nádobách.

Poslední vlčice. Kdo ji nahradí?
Od sousedů: V Solnohradsku jezdí každý pátek zdarma

Již na podzim loňského roku došlo k výsadbě nových stromů v lesoparku Stromovka, podél silnice na Dlouhé louce, u nádrže Bagr a v parku Kamarýtova, kterou hradila firma EG.D.

Město letos do konce května zasadí 50 ks nových stromů a 149 keřů v celkové ceně přes 400 tisíc korun bez DPH. Nové lípy, vrby, tavolníky a další stromy a keře budou přibývat na sídlišti Máj, v centru města, ale i na dalších místech.

Policejní pes opět objevil nelegálního kopáče na Novohradsku.
VIDEO: Policejní pes na Novohradsku chytil nelegálního kopáče vltavínů

„Myslím, že jsme v tomto ohledu výrazně pokročili. Máme smělé ambice, aby v Budějovicích platilo, že kam se člověk podívá, tam je kytka. Pohled na rozkvetlé barevné krásy potěší každého. Lidé se u záhonů i květináčů zastavují a fotí, což je parádní vizitka našeho města,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.

České Budějovice už také několik let ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou nebo ekologickou organizací Calla uplatňují princip tak zvaných květnatých pásů nebo mozaikových sečí, což je způsob sečení sousedících ploch veřejné zeleně v různých termínech a na různou výšku, aby se podpořil výskyt hmyzu.