Rovných sto let slaví Aeroklub České Budějovice, který sídlí na letišti u Hosína. Původní působiště - letiště u Plané - totiž musel přepustit už kdysi armádě. Bezesporu nejznámějším členem aeroklubu, který kdy vstoupil do povědomí domácích i zahraničních příznivců létání, se stal Petr Jirmus. Ten jako jediný pilot v historii obhájil titul mistra světa v letecké akrobacii v kategorii Unlimited. Mistrem světa se stal i Martin Stáhalík. Aeroklub chystá oslavy, které podpoří i město.

Rada města schválila finanční podporu i pro dvě akce, které radní zaštítí. „Letos to bude rovných 100 let od založení místního aeroklubu, který byl též kolébkou našeho letiště České Budějovice. Jeho členové k tomuto významnému výročí plánují několik událostí, například vydání knihy o historii a odhalení pamětní desky. V září se pak uskuteční narozeninový den s leteckou přehlídkou na Hosíně. Chceme tím spolu se členy aeroklubu uctít též památku jejich členů, kteří položili své životy za svobodu, ale i těch, kteří dosáhli jedinečných sportovních úspěchů. Jejich žádosti o podporu jsme velmi rádi vyhověli," komentovala rozhodnutí rady primátorka Dagmar Škodová Parmová.

"Stejně jsme se postavili k Jihočeské hospodářské komoře, která uspořádá v červnu sedmý ročník zážitkové interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou. Jejím hlavním smyslem je zpřístupnění a zatraktivnění oborů techniky, vědy a řemesel žákům, studentům a také jejich rodičům,“ doplnila primátorka.

Rada města podpoří i hasiče. Schválila neinvestiční dotace na celoroční činnost pro Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje a sbory dobrovolných hasičů. „Podporujeme je pravidelně už mnoho let. Osobně si hasičů velmi vážím, protože bravurně zvládají nesnadné situace. Říká se, že hasičství není zaměstnání, ale povolání. Denně jsou povoláváni pomáhat v nouzi druhým. Stojí před ohněm, někdy i v něm. Je to nesmírně náročné a musejí být odhodláni udělat úplně všechno pro záchranu lidí i majetku. Rozhodně platí, že hasičem nemůže být každý,“ říká primátorka a upřesňuje, že částku 2 542 000 korun dostanou na běžné a kapitálové výdaje profesionální hasiči.

Celkem o 200 tisíc korun se podělí šest sborů dobrovolných hasičů, a to České Budějovice, Nové Hodějovice, Mladé, Nové Vráto, Haklovy Dvory a Kaliště. „Peníze tak pomohou k uhrazení energií, na údržbu cvičiště a dopravního vozidla, k nákupu vybavení pro mladé hasiče, sportovní závody a na povodňovou službu,“ upřesnila primátorka. Návrh bude předložen zastupitelům ke schválení 3. dubna.