Vandalství, rvačky nebo dopravní nehody. Při řešení všech uvedených událostí pomáhá v Českých Budějovicích městský kamerový dohlížecí systém. Aktuálně se rozšiřuje o dva body a má tak v ulicích jihočeské metropole 44 „očí“.

V dlouhodobém výhledu by podle primátora Jiřího Svobody radnice chtěla počet kamer zhruba zdvojnásobit. K ideálnímu pokrytí města by pak bylo třeba asi dvě stě kamer. „Konkrétní postup, počty a termíny budeme teprve řešit,“ odkazuje Jiří Svoboda na nástup nové koalice ve vedení města.

Nejnovější kamera se objevila v minulých dnech na Suchovrbenském náměstí. Zprovoznění další se podle tiskového mluvčího městské policie Davida Štýfala chystá u nemocnice. Městský dohlížecí kamerový systém byl v Českých Budějovicích uveden do zkušebního provozu 26. prosince 2006. „Obsahoval 23 kamer, 17 z nich bylo na místech vyhodnocených Policií ČR a městskou policií jako problémové lokality,“ říká mluvčí budějovických strážníků David Štýfal.
S rozšiřováním systému pomáhají dlouhodobě i dotace ministerstva vnitra v rámci programu prevence kriminality.

Na posílení role městské policie při zajišťování bezpečnosti občanů v jihočeské metropoli se podle primátora Jiřího Svobody shodla budoucí koalice. Patří k tomu i zahuštění či modernizace kamerových bodů. Jak zdůrazňuje Jiří Svoboda, kamery slouží nejen strážníkům, ale i pro dispečink městské hromadné dopravy nebo pro Policii ČR.

Při vylepšování systému chce město podle budějovického primátora využít i dotace. Navázalo by tak na na minulé roky. Zkušebně byl uveden městský kamerový dohlížecí systém do provozu v roce 2006. „Ostrý provoz byl zahájen 1. května 2007,“ říká David Štýfal, tiskový mluvčí budějovických strážníků. Kamery přišly do lokalit označených jako problémové, ale třeba i na budějovické Dynamo, kvůli monitoringu zásahů při utkáních.

Díky dotacím z ministerstva vnitra v rámci programu prevence kriminality se rozrostl systém už v roce 2008 o čtyři body, z toho dva na sídlišti Máj. V roce 2010 přibyla kamera u viaduktu v Rudolfovské třídě, o rok později dva body na obchodním centru IGY a jeden na Palackého náměstí. V současnosti je kamer přes čtyřicet.

„Hlavním účelem je prevence. Záznamy jsou důležité i pro Policii ČR,“ zmiňuje různé využití systému David Štýfal s tím, že kamery běží 24 hodin denně. „Mnohokrát byla zachycena majetková trestná činnost, dopravní nehody, vandalství, rvačky, poškození cizí věci nebo sprejeři,“ vypočítává příklady zapojení dohlížecího systému do práce strážníků David Štýfal. Sledovat se například dají přes monitor i klíčové křižovatky ve městě.