Bihač patří k jednomu z nejdůležitějších středisek severozápadního regionu Bosny a Hercegoviny, je centrem kantonu Una Sana.

„Jednali jsme o možnostech případné budoucí spolupráce. Ta, která by se mohla uskutečnit prostřednictvím hospodářských, vzdělávacích, kulturních a turistických institucí,“ přiblížil téma nedávných hovorů se zástupci balkánského města primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. K partnerům krajského města patří dnes například německý Suhl nebo francouzský Lorient, ale nejužší vazby má jihočeská metropole se slovenskou Nitrou. Letitá spolupráce pojí České Budějovice také s rakouským Lincem a německým Pasovem.

Do unie

Bosna a Hercegovina je posledním státem z bývalých jugoslávských republik, který v roce 2006 začal jednat s Evropskou unií o Stabilizační a asociační dohodě. Její požadavky by podle vyjednávačů mohl splnit v roce 2014.

„Máme mnoho partnerských měst. Například v Itálii, Francii i Německu, odkud získáváme zkušenosti s členstvím v Evropské unii a velmi se samozřejmě zajímáme o evropské fondy a možnosti čerpání peněz pro naši zemi. Usilujeme o spolupráci s Českými Budějovicemi, které jsou významným a úspěšným městem,“ řekl primátor Bihače Hamdija Lipovaca při návštěvě na jihu Čech.