Velkou kruhovou křižovatku chtějí stavět Budějovice na příjezdu od Branišova a Dubného. Kruháč vznikne na křižovatce Branišovské ulice a ulice Milady Horákové.

Podle primátora Jiřího Svobody už rada města schválila vítěze výběrového řízení na stavbu. Nyní se čeká, zda se v zákonné lhůtě dvou týdnů případně někdo odvolá proti výsledku výběrového řízení.

Smlouva do měsíce

"Vybrali jsme toho nejlacinějšího," uvedl k výběrovému řízení Jiří Svoboda a dodal, že smlouva by mohla být podepsána do měsíce. Podobně rada města schválila i firmu pro Systém dynamického navádění vozidel individuální automobilové dopravy na hromadné parkovací plochy a objekty České Budějovice.

Půjde o první etapu stavby nové komunikace, která v budoucnu spojí Branišovskou ulici s ulicí Na Sádkách.

Za provozu

Nová kruhová křižovatka měla stát necelých 60 milionů korun bez DPH. Jaká cena vyhrála ve výběrovém řízení, to se ukáže až po zveřejnění výsledků. "Bude se stavět za plného provozu s malými dopravními omezeními," uvedl pro Deník už dříve náměstek primátora Petr Holický a připojil, že podobně už se přestavovala křižovatka Husovy třídy a Strakonické ulice na sídlišti Vltava, když se napojovala spojka na sídliště Máj.

"Branišovská bude stále průjezdná," zdůraznil náměstek Holický na adresu komunikace, přes kterou do Budějovic přijíždí řada řidičů ve směru od Dubného, Branišova nebo Třebína. V roce 2022 se má realizovat 1. etapa komunikačního řešení lokality, tedy samotný kruháč. Ve druhé etapě se bude stavět silnice od kruhové křižovatky k ulici Na Sádkách, proto se ještě bude možná upravovat projekt například ohledně protihlukových stěn. Se druhou etapou se počítá v roce 2023.