Zhruba 80 lidí se v sobotu v Českých Budějovicích utká při netradiční soutěži. Uskuteční se zde mistrovství republiky v pomalém kouření dýmky.

„Cílem je kouřit přidělené tři gramy tabáku co nejdéle. Vítězí ten, kdo zůstane jako poslední,“ nastínil pravidla prezident českobudějovického 1. dýmkařského klubu Jiří Plecer. Mistrovství začne ve 14 hodin v sále kulturního domu Gerbera. Podle Plecerova odhadu potrvá klání minimálně dvě hodiny, vítězný čas ale může klidně atakovat i tříhodinovou hranici.

Soutěž má přesně dané podmínky, které stanovuje světová asociace kuřáků dýmek. Nejprve dostanou všichni účastníci soutěžní dýmku, tabák, dřevěný nástroj na jeho udusávání, papír pro odklepávání vyhořelého popela a krabičku se dvěma sirkami. Poté mají pět minut na to, aby si nejlépe připravili tabák, následuje jediná minuta, během které musí dýmku zapálit. „Mají na to jen ty dvě sirky. Když je někdo zlomí nebo se mu z jiných důvodů nepodaří dýmku zapálit, má smůlu. Stává se to kupodivu dost často,“ dodal Plecer.

Pak se již jen čeká, kdo zvládne nejlépe oheň i techniku a nakonec zvítězí. Na mistrovství do Českých Budějovic by mělo dorazit asi 80 soutěžících z celé republiky a zřejmě i několik kuřáků z Polska, Rakouska či Maďarska. Výsledky budou vyhlášeny mezi 17. a 18. hodinou.

Mistrovství republiky v pomalém kouření dýmky se koná jednou ročně, vždy v jiném městě. Nejúspěšnější závodníci se mohou účastnit i mistrovství světa.

Českobudějovický dýmkařský klub byl založen před 13 lety. V současné době má 15 členů, kteří se scházejí jednou za měsíc. „Kdyby to někoho zaujalo, může se k nám samozřejmě přidat. Schůzka je vždy první čtvrtek v měsíci od 19 hodin v Metropolu. Mohou nás také kontaktovat na telefonním čísle 606 421 160,“ uzavřel Plecer.