15.00 Voda teče po silnici na Mariánském ná městí. Jde ale o kontrolovaný odtok. Tímto způsobem je totiž prý potřeba dovzdušnit vodovodní řad, aby lidem v domácnostech začala voda téct obvyklým tlakem.

14.20 V současné době jsou podle vedoucího provozního střediska Čevak České Budějovice Ondřeje Koupala obnoveny dodávky pitné vody ve všech dotčených lokalitách, kromě několika na Pražské třídě. "Na opravách se intenzivně pracuje, pokračují výkopové práce. Následně bude vyměněn porušený kus potrubí za nový."

14.00 „Přijel jsem dopoledne z Prahy. Byl jsem den a půl na služební cestě a nemohu se ani umýt, nic. Voda teče jen čůrkem, i když by měla téct naplno. Takhle se ani osprchovat nedá," konstatoval na adresu pomalé opravy následků havárie před polednem Aleš Trdla, bydlící v Pražské třídě. Zkritizoval i slabou informovanost obyvatel o havárii. „Je to bordel. Kdyby se vedle v trafice někdo nerozčiloval, když jsem šel domů, ani bych nevěděl, že neteče voda. Tohle je mimořádná situace, mohli vyvěsit nějaký letáček, nebo na někoho zazvonit v domě a zajistit nějakou informovanost," uvedl Aleš Trdla. „Takhle přišel soused z noční a koukal, že se nemůže osprchovat," dodal Aleš Trdla a připojil, že odpoledne ve dvě hodiny už u něj v bytě netekl z kohoutku ani slabý proud vody, vše, co ještě předtím zbývalo v trubkách, už bylo pryč.

13.05 Mateřská školka na Pražské třídě fungovala i ve ztížených podmínkách. „Rodiče jsme neomezovali, děti jsme přijímali," zmínila ředitelka mateřinky Ludmila Pokorná a dodala, že věděli od rána, že voda teče málo. Školka totiž patřila k místům, kde voda sice nepatrně, ale stále malým proudem tekla. „Trochu tekla, tak kolegyně a kuchařky nabraly vodu do zásoby. Kolem desáté hodiny tu byla cisterna, tak jsme si doplnily zásoby a v asi v 11.15 začala voda téct," popsala dění v mateřince Ludmila Pokorná.

12.25 V budově úřadu práce v Klavíkově ulici brala marně za kliku toalet pro veřejnost maminka na mateřské dovolené Veronika z Dubence. "To víte, že je to problém, když člověk není z Budějovic a nemá si kam dojít na záchod," postěžovala si.

11.44 Kvůli havárii vody se uzavřel domov mládeže v Holečkově ulici. V jídelně dnes studentům sice ještě uvařili, pak ale všichni budou muset odjet domů. To je hlavně pro žáky ze vzdálenějších míst problém. Pokud nedostanou na pátek volno ve škole, budou se mnozí muset z domova na cestu do Budějovic vydat jen pár hodin po půlnoci, aby to do školy stihli včas. Studenti, kteří ještě ve čtvrtek dopoledne v domově mládeže zůstávali, si k cisterně pro vodu na spláchnutí záchodu chodili i s prázdnými odpadkovými koši.

11.25 V prodejně zvěřiny a ryb v Haškově ulici voda ráno ještě trochu tekla. "Stihli jsme tedy zpracovat ryby pro prodej, teď je to ale složité. Živé ryby Voda netekla ani v prodejně zvěřiny a ryb v Haškově ulici. Na snímku prodavačka Markéta Hütterová.máme v nádržích s vodou a kdyby voda dlouho netekla obvyklým tlakem, budeme muset složitě řešit výměnu vody," řekla prodavačka Markéta Hütterová. "Naštěstí máme trochu vody ve vlastní studni," doplnila.

11.15 Voda v budově Obchodní akademie Husova 1 už podle ředitelky Zdeňky Sokolové začala téct, byť je špinavá. Studenti už se do školy vracet nemusejí, členové učitelského sboru tady ale zůstávají. Odpoledne je totiž čekají třídní schůzky.

11.10 Na přesunutí zastávky MHD na Pražské třídě kvůli opravě vodovodního řadu sice cestující upozorňuje nápis na digitálním označníku. Někteří lidé, co zde čekají na svůj spoj, ale nápis neregistrují a stojí dál na místě původní zastávky. Zaměstnanci firmy ČEVAK je proto náhodně upozorňují, že vozy MHD nyní zastavují o kus dál.

11.02 V Kavárně Lanna u Dlouhého mostu voda teče, avšak má malý tlak. Kavárna přesto funguje bez omezení. Na dopolední kávu sem vyrazila i paní Jitka, jež bydlí v nejvyšším patře činžáku v sousední Klavíkově ulici. "Už včera večer kolem jedenácté jsem si všimla, že voda teče slabě a je hodně zkalená. Naštěstí jsem ve džbánu měla napuštěnou vodu, tak jsem si ji ušetřila pro případ, že problém bude i ráno. Díky tomu jsem si aspoň vyčistila zuby. Kafe jsem si dala ale až v práci. Kdyby voda netekla dál, byl by problém třeba s osobní hygienou."

10.55 Jezero z Pražské třídy u IGY už definitivně zmizelo. Pracovníci firmy ČEVAK se uprostřed silnice snaží prokopat k místu, kde vodovodní řad praskl. Bagr a další technika zabírá oba jízdní pruhy ve směru do centra v místě poblíž Lékárny U Svatého Huberta. Na Pražské třídě tedy lze očekávat dopravní komplikace.

Studenti Obchodní akademie na Husově třídě dostali kvůli prasklému vodovodu ředitelské volno. Připravovat se na maturity a také se pobavit se spolužáky zašly do blízké kavárny.10.38 Volno z vyučování nakonec dostali studenti Obchodní akademie Husova 1. Studenti čtvrtého ročníku se přesunuli do kulturního klubu v České ulici, aby si zde u kávy a dalších nápojů opakovali maturitní otázky a povídali si. "Jsme rádi, že se ulijeme ze školy. Na druhou stranu si umíme představit i jiné řešení. Třeba bychom mohli školníkovi pomoci nanosit v kýblech vodu k záchodům, aby se dalo splachovat. Nebo by stačilo prodloužit přestávky, abychom si mohli na záchod skočit někam jinam," zauvažovali. 

10.30 V bufetu v bývalém obchodním domě Družba na Pražské třídě problém s vodou vyřešili tak, že jídlo hostům servírují na plastovém nádobí, aby pak nebyl problém s mytím talířů či příborů. Uzvařeny jsou zde toalety pro zákazníky. V sousedící prodejně potravin je patrné, že lidé ve větším množství kupují balenou vodu.

10.22 V tuto chvíli stojí jedna cisterna v Klavíkově ulici a dvě projíždějí v ulicích směrem od Družby k Husově třídě. Omezeny dodávky pitné vody jsou v ulicích Klavíkova, Holečkova, Staroměstská, Haškova, Husova, Resslova, Budivojova. Dále pak na Husově a Pražské třídě. Mohou se objevit i problémy s tlakem, případně zakalenou vodou.

Úřad práce v Klavíkově ulici ve čtvrtek fungoval bez omezení, pouze byly uzavřeny toalety pro veřejnost.10.17 U Úřadu práce v Klavíkově ulici je přistavena cisterna. "Provoz úřadu jsme nijak neomezili, vše funguje normálně, akorát jsme museli uzavřít toalety pro veřejnost," informoval ředitel krajské pobočky Úřadu práce ČR v Českých Budějovicích Ivan Loukota.

10.06 Bez vody je i služebna městské policie v ulici Jaroslava Haška. „Není to ale žádný zásadní problém. Sice si nenatočíme do konvice vodu na čaj, nedá se používat záchod a zabrzdilo to běžný úklid, ale chvíli bez vody se vydržet dá. Máme tu nějaké zásoby balené vody," vysvětluje mluvčí městské policie Václav Sup.

10.04 Problémy s tlakem vody zaznamenali i pedagogové a žáci Mateřské, základní a praktické školy na Husově třídě. „Voda teče jenom čůrkem, ale běžné vyučování to nijak nenaruší," ujistila rodiče zástupkyně ředitele Jitka Šulistová.

10.02 Cisterna s pitnou vodou pro obyvatele stojí u Úřadu práce v Klavíkově ulici, další vůz objíždí Pražské předměstí.

9.56 „Voda začala tryskat kolem půl desáté večer, pracovat se tu ale pořádně začalo až kolem sedmé hodiny ráno. V noci akorát vypnuli vodu, ale nic se nedělo. Voda tu tekla proudem, byl to pořádný gejzír," uvedla Ivana Šteflová, obyvatelka Pražského předměstí.

9.40 „Ve škole vůbec netekla voda. Na toaletu jsme museli do naší oblíbené kavárny za rohem. Já měla vyučování až od devíti, ostatní studenti to měli horší.Už ve čtvrt na deset se totiž rozhodlo, že dnešní vyučování odpadlo. Tak jsme šli partou na kafe," uvedla studentka Obchodní akademie Nikola Mašková.

8.10 Ne všichni jsou z havárie nešťastní. "Děti zařvaly a zmizely," popsala jedna z kantorek ranní dění ve zdravotnické škole v Husově ulici po ředitelském hlášení. Kvůli přerušené dodávce vody totiž muselo být vyhlášené volno.. Nadšení zavládlo i mezi studenty Obchodní akademie Husova 1. Místo výuky se vydali s učiteli na procházku historickým centrem Budějovic. "Pokud voda nepoteče ani po půl desáté, pošleme žáky domů," řekla krátce po osmé hodině ranní ředitelka školy Zdeňka Sokolová.

7.30 Oprava poruchy začala ve čtvrtek ráno. "Nejprve musíme místo co nejpřesněji lokalizovat, teprve potom přistoupíme k odstranění povrchu a samotné opravě poškozené části potrubí," upřesnila mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová. "V tuto chvíli nemůžeme odhadnout, jak dlouho bude oprava trvat," doplnila.

7.10 Několik ulic bez dodávky vody, zaplavená Pražská třída a přesunutá zastávka MHD. To jsou následky havárie vodovodního řadu, která postihla Pražské předměstí v Českých Budějovicích.

Hlavní vodovodní řad o průměru 500 milimetrů, který se porouchal, zásobuje podle mluvčí společnosti ČEVAK Jitky Kramářové pitnou vodou převážně část starého města, zejména směrem od Družby k Husově třídě. Havárie se stala na Pražské třídě v blízkosti hotelu Clarion.

"Pracovníci společnosti ČEVAK okamžitě po nahlášení uzavřeli přívod vody. V tuto chvíli stojí jedna cisterna v Klavíkově ulici a dvě projíždějí v ulicích směrem od Družby k Husově třídě. V tuto chvíli pitná voda v domácnostech sice teče, ale ve vyšších patrech domů je problém s tlakem, někde se může objevit i voda zakalená," uvedla ve čtvrtek v půl deváté ráno Jitka Kramářová.

Postiženi byli například obyvatelé domů ve Staroměstské ulici nebo Pražské třídy směrem k bývalému obchodnímu domu Družba. "Voda už mi netekla v noci," posteskla  si seniorka Marie Růžičková a dodala, že nejhorší je to s WC.

Kvůli nánosům písku a bahna a louži sahající daleko do vozovky musela být přesunuta i zastávka městské hromadné dopravy na straně k někdejšímu OD Družba. Dopravní podnik ji posunul o několik desítek metrů dále směrem k Mariánskému náměstí, takže řidiči musejí počítat s tím, že autobusy zastavují přímo u kraje pravého jízdního pruhu, a brzdí tak dopravu.