Právě dění kolem teplárny by mohlo probudit rozpory v koalici, protože zástupce ANO 2011 nedodržel na valné hromadě teplárny obtížně dojednaný kompromis čtyř stran ohledně nové dozorčí rady. Ta pak nebyla jmenována. Reakce byla rychlá, rada města navrhla odvolání Pavla Matouška (ANO 2011) z funkce náměstka primátora. Vše se má projednávat právě 8. června na chystaném mimořádném zastupitelstvu. Ale Pavel Matoušek v rozhovoru pro Deník naznačil, že chce svůj postup hájit, a doufá v podporu alespoň části klubu. Stačily by dva hlasy na jeho straně, aby potom koalice ztratila stabilní většinu v zastupitelstvu. Primátor Jiří Svoboda (ANO 2011) však očekává, že na zastupitelstvu bude klub jednotný. „Nemám žádný signál, že by tomu mělo být jinak," říká Jiří Svoboda a dodává, že pořád věří, že krok Pavla Matouška byl dobře míněný, ale nešťastný a byl jen jeho osobním rozhodnutím. O konci koalice zatím neuvažuje ani náměstek primátora Ivo Moravec (HOPB). „Uděláme vše pro to, aby koalice pokračovala," říká Ivo Moravec, ale přiznává, že porušení předchozí kompromisní dohody o nové dozorčí radě v teplárně byl pro něj i pro kolegy šok.

„Koalice má pořád o jeden hlas více, než je potřebná většina," připomíná zastupitel za KDU-ČSL Rudolf Vodička s tím, že koalici zatím nikdo nevypověděl. Dodává ale, že si chce na koaličním jednání, které je naplánované, vyslechnout názory ostatních stran a vysvětlení ANO 2011 k tomu, co se dělo na valné hromadě teplárny.

Určí dozorčí radu soud?

Jasný úkol stojí před českobudějovickým zastupitelstvem. Buď zajistí nominaci a odhlasování nové dozorčí rady do městské teplárny, a to zhruba do dvou měsíců, nebo určí nové členy soud. Ten by ale také mohl, pokud by dozorčí rada chyběla delší dobu, přikročit podle některých názorů k likvidaci firmy.

Patří městu Teplárna České Budějovice je akciovou společností, kde 99,55 % akcií drží město České Budějovice. Město bylo vždy majoritním akcionářem, ale donedávna spravovala významnou menšinu necelých 20 % akcií, společnost Forum Energy. Město její podíl vloni odkoupilo, stejně jako od většiny drobných akcionářů.

V zastupitelstvu tak dlouho panovaly spory o to, kdo bude zastupovat město na valné hromadě a v dozorčí radě, že mnoho času nezbývá. Jednou z posledních možností je valná hromada, svolaná po neúspěchu té poslední na 15. července. Podle náměstka primátora Ivo Moravce ale v podniku nyní nejsou žádné problémy, které by vyžadovaly, aby každý druhý den zasedala dozorčí rada, která má dávat pokyny představenstvu. „Teplárna je fungující podnik, kde se za poslední tři, čtyři roky udělal velký kus práce," zdůrazňuje Ivo Moravec.

Problémem jsou ale soudní spory, které nyní vede teplárna proti bývalému představenstvu. Ve sporech jde o velké částky a dosud je teplárna prohrává. Na právních službách, posudcích a náhradách protistranám to je už necelých dvacet milionů korun. Podle opozice v zastupitelstvu jde o vyhazování peněz. Podle náměstka primátora Tomáše Bouzka jde ale o žaloby podložené odbornými posudky. A navíc spory podle něj ještě běží v rámci odvolacích řízení. Soudní spory se přitom táhnou už několik let.

Teplárna je pro město klíčovým podnikem. Přestože rok 2014 byl kvůli propadu výkupních cen elektřiny a nižšímu prodeji tepla kvůli teplému počasí ekonomicky složitý, vytvořila čistý zisk 44,9 milionu korun. Zároveň má město díky vlastnictví teplárny vliv na cenu tepla pro odběratele včetně domácností.