„Kamery budou umístěny třeba na sloupech trakčního trolejbusového vedení, na sloupech světelné signalizace nebo na domech,“ přiblížil záměr radnice Jiří Svoboda a dodal, že budou propojeny do řídícího centra městské policie. V současnosti slouží v Českých Budějovicích v rámci bezpečnostního systému 64 kamer, z toho je 42 otočných dohlížejících na veřejný pořádek, dále je 14 pevných umístěno na parkovišti Jírovcova, čtyři na Senovážném náměstí a čtyři v podchodu u hřbitova Sv. Otýlie.

Stavba dálnice D3 si vynutí místní objížďku v Novohradské ulici v Českých Budějovicích od 17. ledna do října 2022. Na snímku vizualizace budoucí dálnice.
U Budějovic si řidiči vyzkoušejí první kousek budoucí dálnice, podívejte se

Hlídání přestupků

Nová zařízení mají mimo jiné umět automaticky rozlišit nákladní vozidla od osobních, chodce od cyklistů, monitorovat dopravní přestupky – třeba přejetí hranice křižovatky na červenou nebo sledovat kolony vozidel. Monitorovat mají ulici Na Sadech, Mánesovu ulici nebo příjezdy do města. „Místa, kde máme poměrně silnou intenzitu dopravy,“ vysvětluje primátor.

V horizontu několika let totiž České Budějovice chtějí zřídit nové řídící centrum dopravy v areálu dopravního podniku. Úkolem centra má být například usměrňování aktuálního provozu pomocí změn signálů na semaforech, aby město bylo snáze průjezdné. Zdokonalit se tak má nynější systém, kdy lze signální časy upravovat, ale jen v omezeném rozsahu.

Dotační podpora

Zároveň Jiří Svoboda dodal, že bude posílen kamerový systém, který už dnes pomáhá při práci městské policii. "Městský kamerový systém je jedním z činitelů, který pomáhá při řešení deliktů," uvedl Jiří Svoboda a připojil, že s pomocí kamer se třeba podařilo postihovat prodej omamných látek, nebo řešit posprejování kašny. Nová technika by měla nabídnout i lepší obraz výhodný při identifikaci případných pachatelů trestné činnosti.

Policejní pátrání. Ilustrační fotografie.
Po muži pátrali na Novohradsku policisté, psi i vrtulník. Našli ho mrtvého

Při nadcházejícím výběrovém řízení se očekává několik prezentací nabízených zařízení. Dopravní informace má využívat třeba i firma FCC, která se v Českých Budějovicích stará o svoz komunálního odpadu. Jiří Svoboda doplnil, že projekt by měla podpořit dotace nejméně na polovinu nákladů.