Podle vedoucího oddělení informačních služeb českobudějovické krajské správy ČSÚ Jiřího Kotka se na nárůstu počtu obyvatel v okrese nejvíce podílejí právě lidé, kteří si Českobudějovicko vybrali jako svůj nový domov. Kromě toho obyvatel přibývá i přirozenou cestou, tedy tak, že se více lidí narodí než zemře.

V žebříčku nejoblíbenějších míst pro lidi, kteří uvažují o stěhování, Českobudějovicko předběhla jen Praha spolu s okolními okresy a také středočeské Berounsko. „Právě Praze se ovšem konkuruje jen těžko, tradičně se sem stěhuje množství lidí z celé republiky," poznamenal Jiří Kotek s tím, že obyvatel českobudějovickému okresu přibývá dlouhodobě.

A proč si Češi tak oblíbili právě Českobudějovicko? „Především díky nízké nezaměstnanosti, kvalitnímu životnímu prostředí a dostupnosti ideálního bydlení," shrnul sociolog Miloslav Lapka 
z Jihočeské univerzity. Podobně smýšlí i David Oros 
z Českých Budějovic. „Jsou tu snadno dostupné služby, dostatek pracovních příležitostí, a přitom klidné prostředí," vyjmenoval.

close Graf. zoom_in

Lidi láká příroda i pracovní možnosti

Ceny nemovitostí lidi do okolí Českých Budějovic lákat nemohou. Podle Michala Frömela ze společnosti Mane Reality lze sice na Českobudějovicku pořídit byt anebo dům levněji než kupříkladu v Praze, nicméně třeba v severních Čechách vyjde živobytí mnohem levněji než u nás na jihu. Přesto jen za první čtvrtletí letošního roku na Českobudějovicku důsledkem stěhování přibylo 165 obyvatel.

Sociolog Miloslav Lapka 
z Katedry strukturální politiky EU a rozvoje venkova Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity míní, že za tím stojí tři faktory. A sice zachované, harmonické a kvalitní životní prostředí, dostupnost ideálního bydlení a možnost relativně snadno sehnat práci.

„Lidé chtějí bydlet ve svém. Ideálem je domek se zahrádkou, ale blízko města a jeho služeb. To Českobudějovicko díky dobré poloze menších obcí, z nichž je do města nedaleko, umožňuje," vysvětlil Miloslav Lapka. Nárůstu počtu obyvatel podle něj pomáhá i politika obcí, které se snaží vytvářet nové parcely pro výstavbu a také investují do zkvalitňování silniční sítě.

Harmonické životní prostředí na Českobudějovicku podle Miloslava Lapky nahrává lidem, kteří chtějí žít zdravě. A 12. pozice na žebříčku českých okresů s nejnižší nezaměstnaností prý ukazuje na dobrou ekonomickou kondici regionu, což nemalou měrou přispívá ke kvalitě života místních obyvatel.

„Svou roli hraje i to, že České Budějovice jsou univerzitním městem, a tak v regionu zůstává mnoho mladých lidí 
i po dokončení vysokoškolských studií," doplnil Miloslav Lapka.