Signál na operačním středisku i v mobilech pověřených pracovníků může od středy v Budějovicích povolat do zvláštní akce zdravotnické záchranáře. Poběží ke zbrusu novému babyboxu, do něhož mohou maminky anonymně a beztrestně odložit nechtěné děti.

Mají jistotu, že se miminku dostane náležité lékařské i sociální péče a pravděpodobně vyroste v náhradní rodině. „O dítě se postará posádka záchranné služby a převeze je na  novorozenecké oddělení do nemocnice," vysvětluje  ředitel záchranky Marek Slabý.

Jde o nejmodernější zařízení svého druhu na světě. Je umístěn 
v boční zdi budovy zdravotnické záchranné služby v budějovické ulici B. Němcové poblíž cesty na parkoviště a jedné z tribun fotbalového stadionu. V provozu  je 24 hodin denně.

Speciální schránka je v pořadí padesáté zařízení svého druhu v republice, v Českých Budějovicích se ji podařilo umístit po pětiletém úsilí. „Je to pro mě obrovská satisfakce," říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Podle něj má velkou zásluhu na úspěchu náměstkyně hejtmana Ivana Stráská: „Poměrně obtížně jsme hledali místo, kam bychom babybox umístili. Očekávali jsme, že to půjde snadno ve chvíli, kdy v budějovické nemocnici otevřou nové dětské oddělení, bohužel se nám to nepodařilo a já jsem pak už ze zoufalství přemýšlela, že babybox dáme na krajský úřad nebo na záchranku," vzpomíná Ivana Stráská na kroky, které i přes chladný postoj budějovické nemocnice vedly ke zřízení budějovického babyboxu.

O jeho prospěšnosti nepochybuje: „Těch  74 dětí, které už babyboxy zachránily, vypovídá o tom, že je  to účelné zařízení. Kdyby měl zachránit jeden jediný život, všechno to úsilí stálo za to," míní.

Nejmodernější babybox je už nyní připraven postarat se o odložené děti. „Je napojený na internet, e-maily, mobilní síť, dokáže odesílat i obrazové signály, je pořád pod dohledem," vysvětluje výrobce Zdeněk Juřica.

Každý najde návod na použití přímo na babyboxu. Zdeněk Juřica ale vysvětluje, co se stane, když maminka stiskne zelené tlačítko a do schránky vloží dítě. „V tu chvíli se aktivuje GSM komunikátor, který rozešle na příslušné telefony SMS zprávy a ještě je prozvoní, aby byla jistota, že si příjemci té zprávy všimnou. Rozezní se i signál na počítači na operačním středisku záchranky, kde se objeví i obraz," vyjmenovává způsoby, jak se zdravotníci dozvědí o dítěti ve schránce.

Zároveň se zavřou dvířka. „Proti kolizi jsou chráněná infrazávorou, která je citlivá na jakoukoli překážku, pokud ji zaznamená, dvířka se okamžitě otvírají a zavřou se opět po patnácti sekundách," popisuje Juřica další z bezpečnostních opatření.  Zevnitř budovy vzápětí přispěchají pracovníci záchranky, dítě v případě potřeby ošetří a odvezou do nemocnice na neonatologii.

Poté, co se za dítětem zavřou dvířka, už má maminka, která by si svůj krok rozmyslela, ztíženou situaci. Vzít si dítě zpět z babyboxu podle zakladatele těchto schránek Ludvíka Hesse  nelze. „Dokud ale soud nevynese pravomocný rozsudek o svěření dítěte do náhradní rodiny, což bývá otázka několika měsíců, může maminka požádat o navrácení dítěte," vysvětluje.

Společně s náměstkem budějovického primátora Petrem Podholou ale upozorňují, že odložení dítěte by mělo být tím nejzazším krokem. „Matka může telefonicky kdykoli požádat o pomoc pracovnice oddělení sociální a právní ochrany dětí. Máme tam velmi šikovné dámy, které mohou mamince v tíživé situaci poradit a pomoci," zdůrazňuje Podhola.

Odložení dítěte v babyboxu je zcela anonymní a není  zásluhou právnického experta a budějovického rodáka Jana Sváčka trestné. „Postupně jsme orgány činné v trestním řízení  přesvědčili, že byť se matka, která odloží dítě do babyboxu, po formální stránce dopouští hned dvou trestných činů, policisté by měli by být velkorysí a takové případy by neměli stíhat. V okamžiku, kdyby za matkou vyrazila policie s houkačkou, by babyboxy neplnily účel. Podařilo se to díky právním rozborům a drobným legislativním úpravám," dodává.