Do boční zdi budovy Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje v ulici B. Němcové č. 6 ho včera namontoval výrobce. Schránka, do níž lze bezpečně odložit dítě s jistotou, že se o něj vzápětí postarají zdravotníci, bude zprovozněna již příští středu 25. dubna. 

Chybět u toho stejně jako včera nebude zakladatel babybyboxů Luděk Hess. „Je to pro mě určitá satisfakce,“ říká o zrodu českobudějovického babyboxu. O umístění tohoto zařízení v jihočeské metropoli usiloval řadu let, narážel však na nezájem. „Napomohla tomu až náměstkyně hejtmana Ivana Stráská, která se domluvila s ředitelem záchranné služby Markem Slabým a pak už to šlo raz dva,“ pochvaluje si nyní Ludvík Hess. České Budějovice jsou poslední krajské město, které bylo dosud bez babyboxu.

Na druhou stranu podle lékařů českobudějovické nemocnice existují daleko přijatelnější způsoby, jak předejít odložení dítěte na nevhodném místě. Podle nich je s ohledem na zdraví dítěte i matky vhodnější poskytnout oběma obvyklou prenatální péči během těhotenství a pokud žena nechce dítě vychovávat, má pak možnost buď ponechat dítě v porodnici spolu se souhlasem k adopci či se rozhodnout pro takzvaný utajený porod, kdy žena porodí v nemocnici, přičemž veškerá dokumentace podléhá utajení. Matka tak může jak pro sebe tak pro dítě eliminovat rizika spojená s těhotenstvím i porodem v neadekvátních podmínkách, pro neonatology je důležité také znát či mít možnost alespoń odhadnout vývojová rizika dítěte, která v případě odložených dětí nemají.

Podle Ludvíka Hesse by i přes tyto možnosti mohl budějovický babybox zachránit zhruba jedno dítě do roka. Hovoří pro to statistiky dosud fungujících 49 českých a moravských babyboxů. „K dnešnímu dni pomohly do světa celkem sedmdesáti třem dětem, jenom letos to bylo jedenáct. Upřímně řečeno, z toho počtu dětí jsem sám trochu zaskočený. Nikdy bych nepočítal, že do babyboxů bude odloženo tolik dětí. Nemyslím si ovšem, že by za množství těchto dětí mohly babyboxy, obávám se, že za to může v první řadě společnost,“ míní Ludvík Hess.

Souhlasi s ním i ředitel záchranka Marek Slabý. V Českých Budějovicích jako v krajském městě by babybox měl být. Rozhodně nejsem jeho odpůrcem. Naštěstí na jihu Čech se nestává často, že je třeba postarat se o odložené dítě, takže doufám, že nebude ani tento babybox využit příliš často. Pokud to bude jednou za rok nebo i méně, budeme jenom rádi,“ dodává Marek Slabý.