V kanceláři vystřídala Pavla Matouška (ANO 2011), jehož zastupitelé chvíli předtím odvolali. Tím se také uvolnilo jedno místo v radě města. Podle informací Deníku by je mohl obsadit zastupitel hnutí ANO 2011 Roman Kubíček. „Tento případný krok je předmětem jednání, jejichž výsledek určitě nebude znám v tomto týdnu," řekl v úterý Roman Kubíček. Dosavadní náměstek Pavel Matoušek byl odvolán, protože na valné hromadě teplárny, kde je město rozhodujícím akcionářem, postupoval jinak, než mu ukládalo usnesení zastupitelstva. Nebyla kvůli tomu zvolena nová dozorčí rada, která teď firmě chybí. V pondělí byl proto primátor Jiří Svoboda pověřen, aby zástupce města do dozorčí rady nominoval on.

Někteří nominovaní přitom prošli jen těsnou většinou jednoho hlasu. Tento hlas ovšem nepatřil nikomu z koalice, ale nezařazené zastupitelce Evě Hajerové. „Paní Hajerová se zachovala v souladu se svým zastupitelským slibem," řekl primátor Jiří Svoboda a doplnil, že on s ní předFem o podpoře koalice nejednal.

Soudní spory už teplárnu stály miliony korun

Jen těsně prošla v pondělí v noci nominace některých českobudějovických zastupitelů do dozorčí rady městské teplárny. Koalici v čele radnice chyběly hlavně hlasy z klubu ANO 2011.

U několika spolustraníků totiž našel zastání odvolávaný náměstek primátora Pavel Matoušek (ANO 2011). Kritizoval, podobně jako v minulosti opozice v českobudějovickém zastupitelstvu, řadu soudních sporů, které vede českobudějovická teplárna s bývalým představenstvem. A naznačil, že pokud budou někteří zastupitelé v nové dozorčí radě, soudy budou pokračovat. Přitom zatím pro teplárnu znamenají jen výdaje, ani v jednom se soud nepřiklonil k názoru, že by představenstvo z let 20062010 teplárnu poškodilo. „Jsou vynakládány milionové částky na posudky, soudní poplatky a právní zastoupení," upozornil na zastupitelstvu Pavel Matoušek a začal vypočítávat.

Například soudní spor, ve kterém žaluje teplárna bývalé představenstvo kvůli rekultivaci odkaliště, stál podle Pavla Matouška na soudních poplatcích dva miliony korun a další dva miliony bude stát případné odvolání. V první instanci totiž teplárna soud prohrála. Navíc vedle svých právníků, za dva miliony korun, musela zaplatit i právníky protistrany za jeden a půl milionu korun. Celkem už podobné soudní spory stály podle Pavla Matouška teplárnu více než 18 milionů korun. Další spor se týká například nákupu nové turbíny pro teplárnu.

Firma sama nechtěla v úterý uvedené částky komentovat s tím, že se vyjádří v oficiálním zápisu z poslední valné hromady, který by měl být v nejbližší době zveřejněn. Mluvčí teplárny Zdeněk Zuntych ale dodal, že zatím jde ve sporech jen o prvoinstanční rozhodnutí. „Žádný spor nebyl pravomocně ukončen. Proto nelze říct, že je teplárna prohrála, neboť v případě podání odvolání je bude řešit soud vyšší instance, Vrchní soud v Praze. A ten může mít jiný právní názor. O vítězi či poraženém nelze proto v této fázi sporu mluvit," uvedl Zdeněk Zuntych.

Kritika Pavla Matouška ale neskončila u nákladů na dosud neúspěšné soudní spory. Odmítl i to, aby se případným předsedou nové dozorčí rady stal bývalý primátor Juraj Thoma s tím, že by se jednalo o politickou trafiku. Někdejší primátor Juraj Thoma (HOPB) ale už dříve pro Deník podobné názory odmítl a zdůraznil, že by v dozorčí radě teplárny využil své zkušenosti.

Do vedení města se ale opřeli při jednání i jiní zastupitelé. S výhradami k dění kolem teplárny vystoupil například Petr Braný (KSČM). Chtěl, aby se věci kolem důležitého městského podniku řešily šířeji i v dohodě s opozicí. Ale u vedení města příliš nepochodil. Některé nominace do nové dozorčí rady tak prošly jen těsnou většinou jednoho hlasu, třeba Juraj Thoma.

Dalšími zástupci města mají být Roman Kubíček (ANO 2011), Michal Kohn (ANO 2011), Petra Šebestíková (TOP 09), Jaroslav Mach (ČSSD), Radek Mach (KDU-ČSL) a Ivan Nadberežný (KSČM).

O jmenování do nové dozorčí rady se bude rozhodovat na valné hromadě teplárny, která je svolána na 15. července.