České Budějovice - Velmi diskutované bylo pondělní rozhodování zastupitelů o odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi a Josefu Vissarionoviči Stalinovi.
Třímetrovou sochu Klementa Gottwalda přivezl náklaďák do depozitáře Alšovy jihočeské galerie na letišti Planá.
|
Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek
Zatímco radní se na své schůzi shodli zbavit se jen Stalina, zastupitelé je z života města těsnou většinou vyloučili oba. Někteří z nich přiznali, že o jejich existenci ve 118členném seznamu města neměli tušení. Jak uvedl Jan Pikous (KSČM), rozhodnutí města při udělování čestného občanství Stalinovi v roce 1945 a Gottwaldovi o rok později mělo ve své době opodstatnění.
Nesly jejich jméno:- Stalinovo náměstí hned po 2. světové válce do 30. 4. 1962, dnešní Senovážné náměstí - ZDŠ Gottwaldova, dnes ZŠ Jirsíkova
To částečně potvrdil i Pavel Burda (ČSSD): „Jako dítě jsem nevěděl, že nás osvobodili i Američané, hovořilo se jen o Rudé armádě. Dnes si mohou děti naopak myslet, že to byli jen Američané,“ uvedl s tím, že v případě Stalina šlo tehdy o výraz poděkování. Tomáš Bouzek (TOP 09) řekl: „Dnes chceme vyjádřit, že odsuzujeme činy obou zločinců. Hitlerovi byste občanství ponechali?“