Originální šperky, oblečení, ale třeba i desítky vzorně v řadách vyrovnaných kaktusů nabízely od čtvrtka prodejci v hale T1 Výstaviště České Budějovice. A naproti v menší hale T2 končil v neděli 4. prosince svou letošní šňůru po České republice Burger festival, kde si mohli na své přijít milovníci mletého masa i jiných náplní v housce. Stánek zde měl i Jakub Kašpárek z Českých Budějovic. "Nejvíc se prodává vajíčkový JJ Burger," prozradil Jakub Kašpárek, co má u zákazníků v Budějovicích největší úspěch a doplnil, že vedle vajíčka patří do náplně také slanina nebo sýr.

"Před Vánoci je to poslední akce," zmínil Jakub Kašpárek za osazenstvo stánku, které doplňuje ještě Libor Baldík. Pak budou mít burgeroví mistři zaslouženou přestávku do března, než vyjedou za dalšími zákazníky. "Budějovice jsou letos poslední a nejlepší," uvedla za stánek Trhátho z Plzně Adéla Čechurová s tím, že za rok podobných akcí absolvují s kolegyní Irenou Navrátilovou kolem 40. V přípravě se přitom smažila slanina, a na kopici přibývala nakrájená cibule a další suroviny.

Káva z Brna

Stánky se ale našly i na prostranství mezi oběma pavilony. Kávu nabízeli Vladimír Marc a Daniela Zimanová. Pojízdnou kafeterii si pořídili v koronaviru. "Máme stánek dva roky. Začali jsme to dělat v koroně. Předtím jsme fotili svatby, které fotíme pořád," uvedl Vladimír Marc. Jenže svatby v koronaviru padly a mladá dvojice hledala náhradu.

Krampuslauf v Nemanicích na hřišti.
Krampusáci děsili na hřišti v Nemanicích. Báli se děti i dospělí

"Každý víkend jsme na nějaké akci. O prázdninách furt někde, skoro každý den. Volno máme někdy ve všední dny," popsala kočovný život Daniela Zimanová a doplnila, že sama má ze širokého sortimentu nejraději karamelové latté. Vladimír Marc má nejoblíbenější cappuccino.

Poníci z Dobré Vody

A kdo hledal ještě něco jiného než nákup dárků nebo občerstvení, ten se mohl svézt na výstavišti na ponících Danečkovi a Sáře. "Jsou to nejstarší koně stáje," zmínila na adresu poklidně čekajících poníků ve věku 28 a 29 let majitelka Květa Maříková a připojila, že zapsaný spolek Stáj na Dobré Vodě pořádá i jezdecké kroužky pro děti.

Podle Mojmíra Severina, předsedy představenstva Výstaviště České Budějovice, se předvánoční akce vrátila do areálu po dvouleté pauze a znovu by se měla stát součástí tradičního programu.

Na Piarisťáku

Ve čtvrtek a v sobotu se pravidelně konají trhy na Piaristickém náměstí s nejdelší tradicí ve městě. I jim nyní vládne vánoční zboží vedle tradičního sortimentu zemědělských a zahrádkářských produktů nebo pečiva. Prodávat se zde bude skoro do konce roku. V sobotu 24. prosince 2022 na Štědrý den a i následující sobotu 31. prosince 2022 na Silvestra se ale konat nebudou. O zajištění místa k prodeji byl malý zájem.

Česko zpívá koledy se bude letos konat již po dvanácté. Snímek je z roku 2019 z budějovického náměstí.
Pojďte si s celým Českem ve středu na budějovické náměstí zazpívat koledy

Na náměstí Přemysla Otakara II. je nyní trh součástí adventního městečka až do konce roku. A do konce roku se ještě chystá ve městě několik příležitostných "trhových" akcí.