Městská policie začne měřit, jak auta dodržují dovolenou rychlost jízdy. Strážníci už znají jména dvou ulic, kde budou sledovat provoz.

„Příští týden budeme měřit v Husově ulici v lokalitě U Hvízdala a v ulici U Lesa,“ uvedla tisková mluvčí českobudějovických strážníků Kateřina Schusterová. S Policií České republiky se jedná o měření v Novohradské ulici. Krajské město tak využije novelu zákona, která vrátila městské policii pravomoc kontrolovat řidiče, podobně, jako je může kontrolovat Policie České republiky.

Novelu už několik měsíců využívají například v Trhových Svinech. „Měříme většinou dvakrát týdně,“ uvedl velitel městských strážníků v Trhových Svinech Jan Junek a dodal, že kontroly začaly už na konci května. Auta hlídají v Trhových Svinech většinou ve špičce. „Dopoledne mezi devátou a jedenáctou a odpoledne od jedné do tří,“ nastínil Junek, kdy mohou nejčastěji vidět řidiči v ulicích města radar.

Řidičská veřejnost většinou další měření přijímá pozitivně. „V každém případě to pomáhá lepší disciplíně řidičů,“ myslí si Ivan Fabián z Rožnova, čtvrti na okraji Českých Budějovic. Podle Fabiána je vidět už dnes na místech, kde jsou ve městě pevné radary, že řidiči přibrzdí, i když nejsou zařízení v plném provozu. Při zkušebním monitoringu, který trval tři měsíce, se v krajském městě řidiči dopustili 220 000 přestupků – jeli na červenou nebo příliš rychle.

„Někdy jsou tři, čtyři řidiči, někdy jich předepsanou rychlost nedodrží víc. V průměru za jedno měření máme pět hříšníků,“ říká velitel městských strážníků v Trhových Svinech Jan Junek. Radar nasazuje městská policie například v místní části Rejta, u Svaté Trojice nebo u Otěvěku.

Novela zákona vrátila městské policii do rukou pravomoc kontrolovat kázeň řidičů, ale zároveň stanovila doplňující omezení. „Máme dohodu s policií České republiky a plán města, ve kterém jsou vyznačena kontrolní stanoviště,“ vysvětluje Junek a ukazuje složku dokladů na kterých je i razítko městského úřadu nebo Správy a údržby silnic okresu České Budějovice. Všechny zmíněné instituce musí odsouhlasit, že strážníci smějí v uvedených místech použít radar.

A nejzajímavější ustanovení novely zákona? Měřené úseky musí být zvlášť označeny přenosnou dopravní značkou. Právě to je podle primátora Českých Budějovic Juraje Thomy problematické. „Nejsem si jistý, jestli novela splní svůj účel,“ upozorňuje primátor a obává se, že řidiči budou dbát předpisů jen v označených, úsecích a jinde si nebudou tolik hledět zákona.

Přesto se podle Jana Junka najde dost řidičů, kteří spáchají přestupek. „Nejvíce jich překročí rychlost o méně než dvacet kilometrů za hodinu,“ říká Junek, ale dodává, že motorce už naměřili i skoro osmdesát kilometrů v hodině.
V Českých Budějovicích nasadí od příštího týdne strážníci radar v ulici U Lesa a v Husově ulici v lokalitě U Hvízdala, s Policií České republiky se dále jedná například o Novohradské.